1) Erken yat yoksa yarın denize gidemezsin.

Tüm sene erken yat yoksa sabah okula geç kalırsın dediniz zaten. Bütün gün çocuğun eline ipad, iphone vermezseniz, televizyon karşısında uzun süre geçirmemesini sağlarsanız zaten akşama yorulacak ve erken yatacaktır.

2) Güneşte durma ciğer gibi oldun, ağlarsın bak sabaha kadar.

Güneşin zararları malum ama bunu çocuğun anlamasını sağlamak zor olan. Güneş kremlerini kullanıp kullanmamak konusu da ayrı mesele. En iyisi çok sıcak saatlerde çantanızdan çıkardığınız hamur, boya kalemi, aktivite kitapları ile gölgede oyalanmak. Daha büyük çocuklar için kitap okuma alışkanlığını kazandırmanın tam yeri ve zamanı. Artık ne okursa okusun ona takılmadan, gölgede kalmasını sağlayabilirsiniz. Bir de siz güneşte durulacak yere gitmezseniz uyarmanıza da gerek kalmaz zaten.

3) Yemeğini bitir yoksa (az ye ya da azıcık yedin evladım versiyonları ile) dondurma alamazsın.

İyi hoş da, her koşulda o dondurma alınır boşuna tehditler savurmamak lazım.

4) Şapkanı tak, başına güneş geçer.

Çocuk oyuna dalmışken anne en arka şezlongda uzanarak deniz kıyısındaki çocuğa bağıra bağıra bunu der, çocuk takmaz, takamaz çünkü oyuna dalmıştır ve bu konu zerre kadar umrunda değildir. Kalkıp kendin taksan iyi olur sevgili ebeveyn.

5) Kovanı küreğini kaybetme bak.

Bir şeyi ne kadar çok söylersen o kadar çok olur derler ya. O kova o kürek kaybolur.

6) Gidip arkadaş bulsana kendine! Niye tepemdesin?

Çocukla oynamak güzeldir. Deneyin bak siz de eğleneceksiniz. Tamam, tatil sizin de tatiliniz ama etrafta oynayacak kimse yoksa çocuğunuzun oyun arkadaşı olabilirsiniz.

7) Gel buraya yanımızda dur, yüzünü görelim.

Hayda! Tam arkadaş buldu, eğlenirken de bunu deyiverdiniz.

8 ) Bırak o Ipad’i artık!

Ee vermeyin, tatile götürmeyin. Parklarda bile ipad ile oynayan çocuklar var olacak iş mi?

9) Ders çalış. Bütün tatil yan gelip yattın.

Tebrikler! Zamanında size söylenmiş ve işe yaramaz olduğunu adınız gibi bildiğiniz cümleleri kurarak çok sıkıcı bir ebeveyn olmak yolundasınız.

10) Yola bak, ne kadar güzel, bir daha göremezsin bu manzarayı.

Tatilde arabada uyuyan çocuğu uyandırıp söylenir genelde. Çocuklar genellikle araba yolculuklarında sıkılırlar. Etrafı izlemesini, gördüklerinden zevk almasını sağlamak oldukça zordur. Oyunlarla ilgisini çekmekte bir yere kadar mümkün olur. O etraftan, yoldan zevk almanın yaşı biraz daha büyüktür, beklentilerinizi değiştirin, bırakın uyusunlar.

11) Boğulursan gebertirim bak!

Maalesef bunu kulaklarıyla duyanlar olmuştur aramızda. Çocuk bu, yüzmeyi bilse de birisi ona göz kulak olmalı. Onun güvenliğinden siz sorumlusunuz. Böyle abuk sabuk cümleler sarf etmeyin.

12) Düzgün yüz. Herkes ne biçim yüzüyor diyecek.

Yaa bir bırakın eğlensin çocuk. Kenardan müdahalelerle çocuğu denizden soğutmayın. Bu neyin hırsı? Tatilde de yakanızı bırakmamış.

13) Bağırma! Koşma! Yapma! Dur!

Oyuncaktan çıkan baloncuklara heyecanlanıp bağırdı diye. Dondurmacıyı görüp koştu diye. Arkadaşına su sıçrattı diye! Fenerleri havaya kendi bırakmak istedi diye durmaksızın bu fiilleri kullanmanız karşınızdakinin çocuk olduğunu unuttuğunuz anlamına gelir.

Unutmayın. Sürekli tehdit etmekten, emretmekten, azarlamaktan vazgeçin. Yaşadıklarınızın, tatilinizin tadını çıkarın.

 

İyi tatiller.