Sütünüzün bebeğinize yetmediğini, miktarı biraz daha artırmak gerektiğini düşünüyorsanız SheKnows önerilerine bir göz atın.

Önce teşhis

Aslında bedeniniz, bebeğinizin ihtiyacı ölçüsünde süt üretmeye programlanmıştır. Ne kadar emzirirseniz, o kadar sütünüz olur. Bebeğinizin her zamankinden aç görünmesi, sizin yeterince süt üretmediğiniz anlamına gelmez. Genellikle, gereğinden fazla telaş ediyorsunuz demektir… Ama gene de sorunun bebekte değil, sizde olduğunu düşünüyorsanız şu yolları deneyebilirsiniz…

Su için

Bunu zaten çok duymuşsunuzdur, su süt üretmeniz için size en çok gereken besin. Günde en az 10 bardak. Ayrıca emzirme ya da gerekiyorsa sağma esnasında su içmeyi de ihmal etmeyin. Bir elinizde mutlaka su bulunsun. Su içmek cildinize ve sağlığınıza da iyi gelecek.

Stratejik emzirme ve sağma

Emzirme arz-talep dengesi üzerine kurulu bir işlem. Dolayısıyla daha fazla süt üretmek istiyorsanız daha fazla emzirmelisiniz. Tabii bunun gerekli olduğunu düşünüyorsanız. Gün içerisinde emzirmeniz mümkün değilse yapabileceğiniz tek şey sağma işlemini birkaç kerede yapmak. Tabii çalışma koşullarınız buna izin verdiği müddetçe.

Beslenme rejimi

Yedikleriniz de süt miktarını ve niteliğini etkiler. Şeker ve un yemekten vazgeçin. Bunun yerine meyve ve sebze tüketin. Yüksek kaliteli proteinleri, tahılları unutmayın.

Profesyonel destek

Bütün bunlara rağmen halen sütünüzün yetersiz olduğunu ve bebeğinizin aç kaldığını düşünüyorsanız bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Çünkü eğer durum düşündüğünüz kadar ciddiyse, bebeğinizin sağlığı için uygun bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekecektir.