Şirince’de 05-07 Nisan tarihleri arasında ilk kez masal festivali düzenleniyor.

1. Uluslararası Masal Anlatıcılığı Festivali’nde üç gün boyunca Şirince Köyü Masal Köyü olacak.

Köyün sokaklarında profesyonel hikaye anlatıcıları yedi farklı dilde Türkçe, Azerice, Almanca, Yunanca, İtalyanca, İngilizce ve İspanyolca masallar, mitolojiler, söylenceler ve fıkralar anlatılacak.

“Almanca bilmiyorum” diyenlere “Gelin, dinleyin, görün, hissedin. Sizde şaşıracaksınız, bir bakmışsınız ki İtalyanca bilmeden anlayıvermişsiniz masalı. Nasıl mı? İşte buda Masal Anlatıcılığı sanatını büyüsü diyelim” deniyor.

Masal anlatmayı hatırlamak

Festivalin tanıtım metninde unutulmaya yüz tutmuş hikaye anlatıcılarını yeniden hatırlamanın amaçlandığı belirtiliyor.

“Kültürümüzün en derin köklerinde var olan Hikaye Anlatıcıları, sözel kültürün vazgeçilmez unsurlarındandır ve insanlığın deneyimlerini, acılarını, sevinçlerini ve hüzünlerini masalları aracılığı ile sonraki kuşaklara aktarırlar. Bu şekilde kuşaklar arası diyalog masallar aracılığı ile devam eder.

“Görsel algıların geliştiği, işitsel ve sözel yetilerimizin köreldiği bir çağda Hikaye Anlatıcılarını unutmuş gibiyiz. İşte tam da böyle bir dönemde, çağdaş yorumlarıyla bu mesleği icra eden masal anlatıcılılarını hatırlamak ve masallarda buluşmak için, bu Festivali düzenliyoruz. ”

Anlatıcılar şöyle: Maria Carmela Marinelli, Frank Zımmermann, Hamid Saneiy, İlhan Emirli, Nazlı Çevik , Suse Weısse, Stella Konstantinou.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Kaynak: bianet