Monsanto sağlıklı ve organik gıdadan yana olanların ortak nefret öğelerinin başında geliyor. Zira bu şirket genetiği değiştirilmiş organizmaların tarıma girmesinin baş sorumlularından biri. Monsanto’nun en ünlü ürünü RoundUp ise büyük bir pazarlama mucizesi. Tüketicileri GDO’lu ürünleri tüketmenin hiçbir zararı olmayacağına ikna etmek için tasarlandı. Öte yandan RoundUp’un daha anne karnında bile hastalıklara sebep olduğu, dahası böcekleri ve hayvanları zehirlediği görüldü. Tüm süpertohumlarda aynı problemler olduğunu unutmayın.

Zehrinizi alınız!

RoundUp Monsanto’nun bu minvaldeki tek ürünü değil. Agent Orange ve rBGH adlı ürünlerin de arkasında da bu şirket bulunuyor. GMO Awareness (GDO Farkındalılığı) adlı örgüt Monsanto’dan neden tiksinmemiz gerektiğine dair 13 maddelik bir açıklama yaptı. Bu örgüte göre, Monsanto bu konuda devlet kurumları harekete geçmeden on yıllar önce tohumlarında insan sağlığına zararlı bileşenler kullanmaya başladı. Dioxin, DDT ve Agent Orange bunların başında geliyor. Ve daha başka bir sürü sebebimiz bulunuyor Monsanto’dan nefret etmek için.

1. Sakarin: Monsanto’nun ilk ürünü artık sağlığa ne kadar zararlı olduğunu kesinlikle bildiğimiz yapay tatlandırıcılardı.

2. PCB: Polychlorinated biphenyls. 1977’de üretimi yasaklanana kadar Monsanto’ya bir hayli para kazandıran bu ürün bir tür tarım ilacı. 1930’larda üretilmeye başlandı ve aslında bir çok sağlık kuruluşu tarafından sağlığa ne kadar zararlı olduğu defalarca açıklandı. Çevreciler ve sağlık uzmanları RoundUp adlı ürünün PCB’nin yeni bir versiyonu olduğunu söylüyorlar. Ancak tabii Monsanto aksini savunuyor.

3. Polystyrene: Petrol bazlı bir kimyasal madde. Monsanto bu ürünü 1940’larda icat etti. Bir tür köpük olarak kullanılıyor. Tarım ürünlerini biyolojik zararlılardan korumak için kullanılırken, çevreye geri dönüşü olmayan zararlar veriyor.

4. Atom bombası ve nükleer silahlar: Monsanto nükleer silahların geliştirilmesi sürecinde aktif rol aldı.

5. DDT: Tarım ilacı olarak kullanılan DDT hem çevreye zarar verdi, hem binlerce çocuğun sakat doğmasına neden oldu.

6. Agent Orange: Tarım ilacı olarak üretilen Agent Orange, ABD ordusu tarafından Vietnam’da kimyasal silah olarak kullanıldı.

7. GDO: Monsanto GDO denilen teknolojiyi icat etti, yaygınlaştırdı, bundan en büyük faydayı da yine Monsanto’nun hissedarları kazanıyor.

8. Dioxin: Gene bir tarım ilacı. Kanser, doğum kusurları, otizm, karaciğer hastalıkları, bağışıklık sistemi zayıflaması, kronik yorgunluk, pisokoljik bozukluklar gibi onlarca hastalığa neden olduğu bildirilen Dioxin’in mucidi de yine Monsanto.

9. Yokedici tohumlar: GDO’lu tohumların, organikleri yok etmesini sağlayan bir tür genetik teknoloji. Biyolojik silah olarak kullanılma olasılığına karşılık şimdilik ticarileştirilmemiş durumda. Ancak Monsanto’nun elinde insanlığa karşı bir silah olarak tutulmaya devam ediyor.

"Sahip olmadığımız hiçbir ürün yaşamamalı."

"Sahip olmadığımız hiçbir ürün yaşamamalı."

10. Petrol bazlı gübreler: Verimliliği artıran, ancak yiyecekleri zehirleyen gübre üretiminde de Monsanto tam bir lider.

11. rBGH: Sentetik bir hormon. İneklere enjekte edildiğinde süt verimini yüzde 16’ya kadar artırıyor. Ancak hem ineklerin sağlığı, hem sütün içeriği bütünüyle bozulmuş oluyor.

12. RoundUp: Tarlalardaki ayrık otlarını öldüren bir kimyasal. Büyümesini istediğiniz tohuma bulaştırıyor ve bu tohumla büyüyen bitkinin diğerlerini kökünden kurutmasını sağlıyorsunuz. Hem ürününüzün genetiğiyle hem doğanın dengesiyle oynuyorsunuz böylece. Eğer bunun doğru olduğunu düşünüyorsanız, buyrun Monsanto’ya.

13. Aspartam: Sakarin gibi yapay bir tatlandırıcı. E951 olarak da biliniyor. Kanserojen bir madde olduğu sonucuna ulaşmayan tek bir araştırma bile yok. Ayrıca bilinen obezite nedenlerinden biri. Ancak ticari getirisi çok yüksek olduğu için yasaklanmıyor.

Sözün kısası Monsanto güvenebileceğiniz bir şirket değil. İnsan sağlığını düşündüklerini falan zannedip kendinizi aptal yerine koymayın. Bizi zehirleyerek para kazanıyor bu insanlar. Böylesi bir sabıkayla Monsanto, en uzağında durulması gereken şirketlerden biri.

Ne var ki Monsanto ürünlerinin direkt tüketicisi olmadığınız için yapabileceğiniz bir şey yok gibi görünüyor. Yanılmayın var. Hükümetinizi ve tüketicisi olduğunuz gıda kuruluşlarını Monsanto’dan uzak durmaları için uyarıp, Monsanto’yla akrabalık ilişkisinde olduğunu gördüğünüz şirketleri boykot edebilirsiniz.

Kaynak: ecochildplay ve wikipedia