Kireç, kenevir, saman balyaları, taş, kil, kütük, saz ve mısır koçanı kullanılarak inşa edilen bu evler günümüzde sürdürülebilir bir yaşam için alternatif sunarken herkesin yapabileceği kadar basit bir inşa sürecine sahip oluşuyla da dikkat çekiyor.

İşte kadınlar tarafından inşa edilmiş doğa dostu evler:

Evelyne Adam tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş kenevir ve kireçten oluşan bu ev, basit geodezik tarz bir ahşap çerçeve, kenevir veya saman kireç ve kum karışımıyla kaplanarak tasarlanmış.

Küçük bir ekip tarafından yaklaşık iki hafta içinde böyle bir evin inşa edilmesi ise hiç de zor değil.


 

Amerika’da bulunan bu güzel stüdyo, bizlere doğal yapı anlayışı ve sürdürülebilir yaşam hakkında fikir veren önemli yerlerden biri. Saman balyaları ve sazdan kullanılarak inşa edilmiş bu ev, doğal boyalarla kplanmış ve toprakla sıvanmış ve elektriğini güneşten elde ediyor.

Rachel, Galler’de şehirden uzak bir ormanlık alanda suyunu yerel bir kaynaktan taşıyıp, bir mum ve bir gaz sobası kullanarak yaşıyordu. Bu hayatı sevmişti, fakat kaldığı ev çok küçüktü; arkadaşlarının yardımıyla bir saman balyası kullanarak evini genişletti. Bu mütevazı girişim ile, Rachel, 2009 yılında eko-ev tasarım ödülünü kazandı.

Joanna, kuzey Polonya’da Lawendowe Pole denilen küçük çiftliğinde lavanta yetiştiriyor. Kremler, yağlar, kokular, şuruplar ve keçeden imal ettiği giysi ve çanta gibi el sanatlarıyla hayatını sürdürüyor. Bu ev, 1927 yılında güney Polonya dağlarında yeşil ladin kullanılarak inşa edilmiş ahşap bir yapıymış. Ne yazık ki, dağlardaki diğer evler gibi bu ev de çok sevilmemiş ve 1999 sonbaharında yeniden inşa edilmiş.

Bu güzel ve ilham verici ev, saman balyaları, yerel ahşap malzemeler kullanılarak, kil ve kireç ile sıvanıp koyun yünü ile yalıtımlı hale getirilmiş.

Veronica’nın yaşadığı geleneksel tarzdaki ev, toprak kullanılarak inşa edilmiş. İnternette eko-evler ile ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda Veronica da kendi evini inşa etmeye karar vermiş.

Bu ev, Sasha’nın ilk doğal evi. Evin inşası üç mevsimde gerçekleşmiş. 11m2’si kerpiçten inşa edilen eve ekleme yapılarak evin genişliği  23m2’ye çıkarılmış.

naturalhomes.org