Türkiye’nin çağdaş sanat alanındaki önemli müzelerinden Borusan Contemporary’nin düzenlediği atölyeler Ağustos ayında da çocukları sanatla buluşturmaya devam ediyor.

Atölyelerin programı, müzede sergilenen çağdaş sanat eserlerine paralel olarak hazırlanıyor.

Ağustos ayında düzenlenecek atölyelerin programı ise şöyle belirtiliyor:

09.08.2014

Martı Gözünden İstanbul (6 – 10 yaş)

30 dakika süren rehberli, sorgulamaya dayalı kısa sergi gezisinden sonra atölye çalışmasına geçilip koleksiyonda bulunan Necdet Kalay ve İstanbul’la ilgili çalışan diğer sanatçıların eserleri yakından incelenir. Katılımcıların, Borusan’ın eşsiz manzarasında İstanbul’u kuşbakışı betimleyecekleri eğlenceli ve yaratıcı bir sanat çalışmasıdır.

***

10.08.2014

Kömürden Kareler (8 – 12 yaş)

Kısa süren, rehberli geziyle yapılacak çalışmaya referans olacak bölümler görülür. Farklı bir sanat malzemesi olan kömür füzen kullanılarak siyah, beyaz ve gri değerlerin işleneceği keyifli bir kolaj çalışmasıdır.

***

16.08.2014

İki Yaka Arasında (7 – 11 yaş)

Kısa sergi gezisiyle, West Coast Visions’ta yer alan video çalışmaları yakından incelenir. Boğaz köprüsü ve kargo gemilerinin konu edileceği, çağdaş sanat tekniklerinden biri olan baskının deneyimleneceği eğlenceli bir resim çalışmasıdır.

***

17.08.2014

Nuh Tufanı (5 – 9 yaş)

30 dakika süren rehberli geziyle başlayacak çalışmaya referans olacak bölümler görülür. Birçok yeni yüzeyin, malzeme ve tekniğin kullanılacağı, her katılımcının seçtiği canlıyı betimleyeceği bir gemi rölyef çalışmasıdır.

***

23.08.2014

Soyut Heykeller Yapıyoruz (8 – 11 yaş)

Kısa süren sergi gezisi ile West Coast Visions’ta yer alan üç boyutlu eserler yakından incelenir. Anıt, heykel ve soyut heykel kavramlarının inceleneceği; strafor, alçı bez ve diğer malzemelerin kullanılacağı keyifli bir soyut heykel çalışmasıdır.

***

24.08.2014

Antik Roma’ya Yolculuk (7 – 10 yaş)

Kısa bir sergi turu ile insan fotoğraflarının kullanıldığı çalışmalar ve sergide yer alan diğer çalışmalar yakından incelenir. Antik dönemde yapılan mozaikler incelenerek her katılımcının oto portresini yapacağı eğlenceli bir mozaik rölyef çalışmasıdır.

***

30.08.2014

Altın Geçitten Boğaza (8 – 12 yaş)

Atölye çalışması, yeni sergi gezisi ile başlar. San Francisco Modern Sanat Müzesi sanatçısı Doug Hall’un, Golden Gate köprüsü temalı video eseri yakından incelenir. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile olan bağlantısından yola çıkarak DIA makinesi yardımı ile yapılacak bir çağdaş sanat çalışmasıdır.

***

31.08.2014

Canavar Atölyesi (5 – 8 yaş)

Çocuklara yönelik yapılan 30 dakikalık tur ile yeni sergide bulunan eserler yakından incelenir. Mitler, efsaneler ve masal kahramanlarından yola çıkarak, üç boyutlu malzemelerle, her katılımcının kendi canavarlarını yapacakları eğlenceli üç boyutlu bir çalışmadır.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için tıklayınız.