Kuzey Londra’nın kalbinde bir metropolde yemyeşil bir ormanın uzandığı ağaçların arasına gizlenmiş Queens Wood bir cennet gibi görülüyor.

Şehrin gürültüsü çamurdan yapılma mutfaklarında oyunlarını oynayan bir grup çocuğun sesiyle bastırılıyor.

Londra’daki bu yer, İskandinavya, Almanya ve İskoçya’da bir trend haline gelen iki buçuk ila 5 yaş arası çocuklara uygun olacak şekilde tasarlanmış alışılmadık bir açık hava kreşi olarak biliniyor.

Çocukların öğrenmelerini ve hayal güçlerini özgürce kullanmalarını amaçlayan ve tamamen doğa ile çevrili olan bu okul, bir ilkokul öğretmeni olan Emma Shaw tarafından Nisan ayında açıldı.

“Çocuklar farklı şeyler yapıyor ve bunların sayesinde yeni şeyler öğreniyor. Yani anlatılan her şey pratiğe dökülüyor ve böylece problem çözme ve öğrenme eylemi daha doğal bir şekilde gerçekleşiyor. Çocuk kendi kendine öğrenmek için risk alıyor ve özgüvenini yavaş yavaş oluşturuyor.” diyen Shaw, doğal çevrenin çocukların hayal gücünü daha çok geliştiren bir ortam olduğunu vurguluyor.

Her sabah bir grup çocuk Queens Wood Kampı’nda bir araya gelmeden önce kreş ekibi hazırlığını yapıyor. Ormanın içerisindeki bu gizli ve doğal okul, gün içerisinde yemeklerin yendiği, hikayelerin anlatıldığı ve şarkıların söylendiği bir yere dönüşüyor. Yorulan çocuklar çadırlarında uyuyor.

Ormanda eğitim veren bu okullar Birleşik Krallık’ta günden güne popülaritesini artırıyor.