On’lar tatilde; denize ve kuma rağmen okumak güzeldir!

1. Küçük Prens, 3 Boyutlu Özel Baskı / Antoine de Saint-Exupery / Mavibulut Yayınları
Hiç kimsenin özensiz okumaması gereken Antoine de Saint-Exupery’in küçük mucizesi, okunulan her yaşta farklı anlamlar yüklenen Küçük Prens, yazarın özgün resimleri ve tam metin olarak hazırlanan üç boyutlu bu basımıyla, kitabı küçük yaş grubunun da ilgisini çekecek hale getiriyor. Her yaştan çocuğun ve hâlâ çocuk kalanların severek okuyacağı koleksiyonluk bir çalışma. Kitap kurtları için harika bir karne hediyesi!

2. Mio Benim Mio’m / Astrid Lindgren / İthaki Yayınları
Dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren’den duygu yüklü, yüreklere kazınacak bir öykü. Mio Benim Mio’m ormanları, suları ve havası kirletilmiş, insanların sevme yeteneğinin kaybolduğu bir dünyayı anlatıyor. Böyle bir dünyadan kurtulmanın tek yolu ancak çocuklarda görülebilen, yaşam sevinci ve hesapsız sevgiden geçmektedir. Mio insanların yaşam alanlarını kirletip, onları sevgisizliğe mahkûm eden kötü yürekli Şövalye Kato’ya hayal dünyasının yaratıcılığı ile karşı koyar.

3. Sevdalı Bulut / Nazım Hikmet / YKY
“Edebiyat bütün çeşitleriyle masalla başlar, masalla biter” diyen Nâzım Hikmet’in çocukların hayal dünyasından büyüklerin gerçek dünyasına uzanan, 100 Temel Eser’de de yeralan masalları okurla buluşuyor. Usta yazarın çağdaşla gelenekseli kaynaştıran zengin anlatımı, Cem Kızıltuğ’un resimleriyle bir masal şöleni sunuyor.

4. Kanatlı Kediler Masalı / Ursula K. Le Guin / Günışığı Kitaplığı
Fantastik edebiyatın en çok okunanan isimlerinden Ursula K. Le Guin’in 4 kitaptan oluşan serisi. Hayvanları, özellikle kedileri seven çocuklar çok sevecek! Seride yer alan kitaplar; 1 Dört Yavru, 2 Yuvaya Dönüş, 3 Yeni Arkadaş ve 4 Kentte Tek Başına

5. Küçük Kara Balık / Samed Behrengi / Can Çocuk Yayınları
5 yaşındaki yeğenimi mest eden ve günlerce “ama küçük kara balık haklıydı annesi onu niye göndermedi, ama niye ya, niyee” diye sormasını sağlayan ve hakkında yazılacak çok şeyin olduğ bu kitabı Ayşe Çavdar’ın kaleminden okuyabilirsiniz.

6. “Kumkurdu”, “Daha Fazla Kumkurdu”, “Daha da fazla Kumkurdu” / Asa Lind / Kanat Çocuk
Anne babasıyla birlikte deniz kıyısında bir evde yaşayan Zackarina’nın kürkü altın gibi parıldayan, vahşi ve güzel Kumkurdu’yla olan dostluğunu ve maceralarını anlatan bu üç kitaplık diziyi isteyenler Kumkurdu Üçü Bir Yerde adıyla birarada basılmış haliyle de temin edebilir.

7. Erik Çekirdeği / Lev Nikolayeviç Tolstoy / Can Çocuk Yayınları
Büyük Rus yazar Tolstoy’un küçük okurlar için kaleme aldığı birbirinden güzel öyküler var bu kitapta; kahramanların çoğu da hayvanlar dünyasının en sevimli, en şeker üyeleri. Yazarın anlatımı öyle gerçekçi, öyle inandırıcı ki kendinizi öykünün içinde, kahramanlara elinizi uzatıp dokunacak denli yakın hissediyorsunuz…

8. Gergedanlar Krep Yemez / Anna Kemp / Pearson Education Yayıncılık
“Annenin ve babanın, seni çok sevdiklerini bilmene rağmen, bazen söylediğin şeyleri dinlemediklerini hissettiğin oldu mu? Begüm de annesi ve babasının bazen onu dinlemediğini düşünürdü. Hatta bir gün akvaryumdaki balığın kendisiyle konuştuğunu söylediğinde veya uzaylıları gördüğünü anlattığında sadece kafalarını sallayıp “Evet tatlım, çok güzel” ya da “ Bunu daha sonra konuşalım mı?” diyerek onu dinlememişlerdi. Bir gün Begüm’ün anlatacak çok önemli bir şeyi oldu ve yine her zamanki gibi kimse onu dinlemedi. Ne mi oldu…”

9. Şipşak Bilmeceler / Süleyman Bulut / Can Çocuk Yayınları
Şimdi hep birlikte soru-yanıt oyunu oynamaya var mısınız? Hem eğlenelim hem de kafamız çalışsın diyorsanız yanıtlarınızı şipşak hazırlayın. Kristof Kolomb’un da dediği gibi “Zor olan bunu düşünebilmektir!”

10. Herkes Sihirbaz Olacak / Kubilay Tunçer / Can Çocuk Yayınları
Sihirbazlık, birkaç sır bilmekten çok daha fazla bir şeydir. Bu kitabı da sihirbazlık sırlarının açıklandığı bir kaynak olarak görmenizi istemem diyen yazar Kubilay Tunçer’den tüm çocuklara severek okuyacakları, resimlerle desteklenen açıklamaları sayesinde kolaylıkla uygulayabilecekleri oyunlar anlatan keyifili bir kitap.