Bilim insanları, erken doğum oranlarının azaltılması konusunda çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu uyarısında bulundu.

Erken doğum, beş yaş altındaki çocukların ölüm nedenlerinin arasında ikinci sırada bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre erken doğumun nedenlerinin önemli bir bölümü hala bilinmiyor. Uzmanlar bu konuda daha fazla araştırma yapılması çağrısı yapıyor. Her yıl dünyada 15 milyon bebek 37 haftalık hamilelik öncesinde doğuyor ve bu sayı sürekli artıyor. Ancak bunun nedeni ve çözümüyle ilgili bilgiler hala çok kısıtlı. Kalkınmış ülkelerde erken doğan bebekler genelde temel bakım kriterleri uygulanmadığı için ölüyor.

Erken doğum kısmen önlenebilir

Dünya Sağlık Örgütü, Save the Children, London School of Hygiene, Tropical Medicine gibi sağlık kurumlarından uzmanlar dünyanın en gelişmiş 36 ülkesinde erken doğum oranlarının önlebilmesi için ne yapılabileceğiyle ilgili bir araştırma yaptı.

Uzmanlara göre erken doğumun önlenmesi için kanıtlanmış beş önlem bulunuyor.

Bu önlemler şöyle: Sigarayı bırakmak, IVF tüp bebek tedavilerinde tek seferlik hamileliğin özendirilmesi, sezaryen doğumların azaltılması, hamilelik konusunda riskleri bulunan kadınlara ek projosteron vermek ve bebeğin anne karnında geçirmesi gereken normal süreyi tamamlayabilmesini sağlamak üzere geniş rahim yollarının daraltılması için dikiş atılması.

Uzmanlar tüm bu önlemlerin alınmasının yılda 58 bin bebeğin erken doğmasını önleyebileceğini söylüyor.

Ancak uzmanlara göre bütün bu önlemler gelişmiş ülkelerde en bu son derece düşük bir rakam.

Save the Chidren’dan Dr. Joy Lawn erken doğumların önlenmesiyle ilgili yapılan bu araştırmada önlemler konusundaki mevcut potansiyelin şoke edici şekilde kısıtlı olduğunu söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe