Türkiye’de artık bitti. Ama Afganistan, Pakistan ve Nijerya’da önüne geçilebilmiş değil. Uluslararası Rotary Derneği ve Yeşilist, çocuk felcinin acısını iyi bilen Türkiye’ye, bu üç yoksul ülkenin mücadelesine ortak olma çağrısı yapıyor… Kampanya’ya katılmak için şu linkteki adımları takip edin: Şu kadar kaldı!

Çocuk felci vakaları 1980’lerin sonundan bu yana oldukça azaldıysa da, tamamen bitmiş değil. Hatta önlem almazsak önümüzdeki 40 yılda 5 yaşın altındaki 10 milyon çocuk bu yüzden sakat kalabilir. 
Dünyada halen çocuk felcini bitirememiş üç ülke Afganistan, Pakistan ve Nijerya.

Peki şu an, bu yazıyı okur okumaz, tek kuruş harcamadan sadece 10 saniyede bir çocuğun hayatını kurtarmaya ne dersiniz? 
Uluslararası Rotary Vakfı’nın başlattığı çocuk felcini bitirmemize ‘şu kadar’ kaldı simgesini yayarak bir çocuğun hayatını kurtarabilirsiniz. Yolladığınız her simge için Rotary’ye bir adet çocuk felci aşısı bağışlanıyor. Kendini, çevresini ve doğayı önemseyenlerin rehberi olarak da biz de bu kampanyanın Türkiye tanıtımını üstlendik

Çocuk felci nedir?

Çocuk felci virüsün sinir sistemini etkileyerek özellikle bacaklarda, ama bununla sınırlı kalmamak üzere tüm vücutta felç meydana getirmesidir. Hastalığının eski kuşaklardaki imgesi “çelik ciğer” dehşetidir. Kişi çelik ciğerden (halk arasında “çelik tabut”) sağ olarak çıkabilse bile koltuk değneklerine muhtaç olarak yaşar. Genel kanının aksine çocuk felci sadece çocukları değil, erişkinleri de etkiler. Fakat nüfusun büyük çoğunluğu hastalık etkeni olan virüs ile küçük yaşta tanışmış olduğundan erişkinlerde hastalığın görülme olasılığı çok azdır. Eskimolar gibi hastalıkla ilk defa karşılaşan toplumlarda ise hastalığın erişkin ve çocuklarda aynı sıklıkla görülmesi bu kanaati desteklemektedir.

Rotary’nin çocuk felci kampanyası nedir?

Rotary’nin yeryüzünden çocuk felcini silme çabalarındaki rolü gelişerek artmaktadır. Öncelikle hızlandırıcı etkisiyle aşı için mali kaynakların temin edilmesi ve dağıtımda karşılaşılan sorunların gönüllüler yoluyla çarçabuk çözülmesini sağlanmıştır. Çocuk felciyle mücadele edilen son 25 yılda, Rotary ve çözüm ortakları vakaları dünya çapında yüzde 99 azaltmışlardır. Ancak Afganistan, Pakistan ve Nijerya’da bu virüs hiç durmamıştır. 

Rotary bünyesinde kurulan bu fon, Dünya Sağlık Örgütü’nün çocuk felci uzmanlarını finanse etmekte ve programa rehberlik etmelerini sağlamaktadır. 
 
Rotary, hükümetleri harekete geçirerek, kamu fonlarından programa 1,5 milyar dolarlık katkı vermelerini sağlamıştır. 2000 yılında ise Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa bir çalışma başlatarak özel sektör ve kişilerin bağışları ile toplanan yüz milyon doların programa aktarılmasına önayak olmuştur. Global Polio Eradikasyon İnisiyatifi, insani yardım konusunda tüm dünyaya model oluşturmuştur. Dünya Sağlık Örgütü yöneticisi Gro Harlem Brundtland, Rotary’nin “çocuk felci olmayan bir dünya” vizyonuna sahip ilk topluluk olduğunu ve bu hayalin gerçekleştiğini göreceklerini ilan etmiştir.

Yeşilist nedir?

Yeşilist Türkiye’nin ilk kapsamlı yeşil ve sürdürülebilir yaşam portalıdır. Günlük hayatın koşuşturmacasında çevreyle dost seçimler yapmak isteyenlerin uğradığı sanal bir duraktır. Yeşilist’te yeşil işletmeleri bulabilir, yorumlar yapabilir, etkinlikleri öğrenebilir ve hayatın içinden yeşil haberleri takip edebilirsiniz. Çıkış noktamız; çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşamı seçenler olarak, yeşil olmanın sanıldığından kolay olduğunu ve akıllı seçimlere hiç de uzak olmadığınızı göstermek. Amacımız, ortak deneyimler yaşadıklarımızla bir araya gelmenin yanında yeşil olmak isteyip nereye gideceklerini kestiremeyenlere de elimizden geldiğince rehber olmak. Son sözün tüketiciden gelmesi gerektiğine olan inancımızla Yeşilist’te sizin de sesiniz olsun istedik. Günlük hayatın koşuşturmacasında burada soluklanacağınızı umuyoruz.

Uluslararası Rotary Vakfı nedir?

Rotary Vakfı’nın amacı, Roteryenlerin sağlıkta iyileştirme sağlayarak, eğitime destek vererek ve fakirliği azaltarak, dünya anlayış, iyi niyet ve barışına katkıda bulunmasıdır. Özellikle çocuk felcinin yok edilmesi hedefine ulaşmak için Polio Plus programını tamamlamaya; eğitsel ve kültürel programlar üzerinde durarak ve bu programları kuvvetlendirerek iyi niyet ve barışın gelişmesini sağlamaya; dünyanın tüm kesimlerindeki insani ihtiyaçların karşılanmasına yönelik ödenekler vermeye ve insanlar arasındaki barışçıl ilişkileri kuvvetlendirmeyi amaçlayan programlara kendini adamıştır.

Rotary Vakfı kulüplere, dünyanın dört bir yanındaki insanların hayatlarını değiştirecek programlara katılma ve bağış projelerine  katkıda bulunma fırsatı verir.