Yolda yavru bir kediyle karşılaştığınızda onu kucaklayıp evinize götürmek isteyebilirsiniz. Ama bir kedi yavrusunu sahiplenmeden önce, annesinin gelip gelmeyeceğini anlamak için beklemeniz gerekir. Anne yakınlarda bir yerlerde avlanıyor olabilir.

Anne gelmediği takdirde ise yapmanız gerekenleri bilmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kedi yavrusunun bakımı:

Kedi yavrusunu battaniye ve havlu sarılı küçük bir kutuya yerleştirin ve diğer hayvanlardan uzak tutun. Yavrular üşüyebilir, bulundukları yerlere içerisine sıcak su torbası yerleştirdiğiniz havlular koyun.

Kedinin bulunduğu alanı ihtiyaç oldukça değiştirin. Yavru kedinin temizlenmesi gerekiyorsa onu nemli bir bezle silip bir havluyla kurulayın. Yavruyu suya sokmayın.

Yavru kediler kedi mamasıyla beslenmelidir.

Çok küçükse içerisine eşit oranlarda süt ve su koyduğunuz bir biberonla kedi yavrusunu besleyin. Sütün sıcaklığını bileğinizde test edin, ılık olmasına özen gösterin. Yavruyu beslendikten sonra omzunuza alın ve hafifçe sıvazlayıp geğirmesini sağlayın.

Dört haftadan küçük kediler her beslenmeden sonra tuvalete götürülmelidir. Anne, yavrusunu yalayıp temizler, fakat anne olmadığı zaman bu iş sizin sorumluluğunuzdur. Bir pamuğu küçük toplar haline getirip yavrunun anal bölgesini yavaşça silin, ovun. Tuvaletini yapana kadar bu eyleme devam edin.

Dört haftaya yaklaştığında derin olmayan bir kaptan beslenebilme alışkanlığı kazandırın.

Eğer yavru kedi nefes alırken ve beslenirken sorunlar yaşıyorsa bir veterinere başvurun.