Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, 868 milyon kişinin kronik açlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanarak Roma’da açıklanan Dünya Gıda Raporu’na göre, 2010-2012 döneminde dünyada kronik açlık çeken nüfus 1 milyar kişiden, 868 milyon kişiye düştü. Raporda görülen azalmaya rağmen ortaya çıkan rakamların kabul edilemez olduğu belirtildi.

“Bugünün dünyasında sahip olduğumuz olanca teknolojik ve ekonomik olanaklara rağmen, 5 yaşın altındaki 100 bin çocuk açlık yüzünden ölüm tehlikesiyle karşı karşıya” ifadelerine yer verilen raporda açlık sınırının altında yaşayan nüfusun dağılımına da dikkat çekildi. Buna göre, açlık sınırının altındaki 868 milyon kişiden 852 milyonu gelişmekte olan, 16 milyonu ise gelişmiş ülkelerde yaşıyor. Güney Asya’da 304 milyon, Sahraaltı Afrikası’nda 234 milyon ve Doğu Asya’da da 167 milyon kişi kronik açlık sorunuyla mücadele ediyor.

FAO Ekonomik ve Sosyal Gelişme Departmanı Direktör Yardımcısı Jomo Kwame Sundaram, raporla ilgili değerlendirmesinde rakamların gelirlerin düşmesi, fiyatların artması dolayısıyla ciddi bir gıda krizinin habercisi olduğuna dikkat çekti. 1 milyar sınırından gerilenmiş olmasının sevindirici olduğunu, ancak sorunun ciddiyetinden hiçbir şey kaybetmediğini kaydeden Sundaram, kronik açlığın uluslararası yardımla üstesinden gelinebilecek bir problem olmadığını ifade etti.