Vassiliki Papageorgiou, Nikiforos Metaxas, Ömer Faruk Berksan ve daha birçok Adalının harika bir çalışması olan “Heybeliada Uluslararası Müzik Araştırma Merkezi”nin açılmasını sabırsızlıkla beklenirken, proje anlaşılmaz nedenlerle tehlikeye düştü.

On yıl önce, Heybeliada Rum İlkokulu terkedilmiş bir halde, çatısı ve birinci katı çökmüş olan binanın iyice harabe olup rantçıların eline düşmesi an meselesiydi. Adada yaşayan müzisyenler Nikiforos Metaxas ve Vassiliki Papageorgiou, Heybeliada Rum Vakfı’na ait olan binayı restore edip uluslararası bir müzik merkezi haline getirme fikrini geliştirdiler.

Diğer Adalılarla birlikte kollar sıvandı, işe başlandı. İç yapısı yenilendi, işlenmiş kalaslarla sağlamlaştırıldı, temel ve zemin arındıldı. Almanya’dan getirilen koca koca kirişler yerleştirildi. Çatısı yeniden yapıldı, dış cephesi ve pencereleri yenilendi. İçinde bir konser salonunun da yer alacağı şekilde tasarlanan yeni iç mimaride eski doku özenle korunarak ilerlendi. Yunanistan ve AB fonlarıyla desteklenen restorasyon çalışmalarına, 2010’da İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’yken, Türkiye’den de destek geldi. En son teknolojiye sahip bir müzik stüdyosu donanımı alındı. Aletler açılmamış halde kartonlarında duruyor ve Heybeliada Müzik Araştırma Merkezi’nin açılmasını bekliyor.

Heybeliada Uluslararası Müzik Merkezi’nin amacı, özellikle Bizans ve Osmanlı müzik sistemlerinin temelinde yatan Doğu müzik sistemlerinin geleneklerini öğrenmek, icra etmek ve biçimleri araştırmak. Bu iki müzik sisteminin merkezde olduğu kurslarda, Anadolu, Karadeniz, Yunanistan ve Trakya, Gürcistan ve Ermenistan, Balkanlar ve Ege halk müziği gelenekleri de öğretilecek. Merkezde müzik kuramı ve müzik tarihi derslerinin yanı sıra, çalgı yapımı, ses teknolojileri çalışmaları, konserler, müzik belgeselleri ve Türkçe – Yunanca yazılmış edebiyat ve şiir hakkında konferanslar olacak. Ayrıca mekânda profesyonel ölçekte bir kayıt stüdyosunun bulunması da planlanıyor.

Kampanyanın devamı olarak birkaç ay içinde Yunanistan’dan da gelecek müzisyenlerin katılımıyla, Heybeliada’da bir dayanışma konseri gerçekleşecek.

Kültürü ve müziği seven bütün insanlar kampanyayı desteklemeye ve imza atmaya çağırılıyor. Destek olmak için tıklayınız.