Göç Vakfı, ‘Nisan-Haziran 2012 İnternet Medyası Çocuk Hak İzleme Raporu’nu açıkladı. Çocuk intiharlarının arttığına dikkat çeken Vakıf, devletin gerekli önlemleri almasını istedi.

Göç Vakfı, ‘Nisan-Haziran 2012 İnternet Medyası Çocuk Hak İzleme Raporu’nu açıkladı. Rapora göre çocuk intiharlarında artış var.

Türkiye’nin Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni kabul etmesinin üzerinden 17 yıl geçtiği hatırlatılan raporda, “Fiili süreç, neredeyse devletin sözleşmeden haberi yokmuş gibi işlemekte olup, çocuklar ve çocuk dostu çevreler adına büyük bir hayal kırıklığından öteye geçememiştir” denildi.

Türkiye’de çocukların yaşam hakları başta olmak üzere sözleşmede güvence altına alınan temel hakların ya bizzat devlet eliyle ya da gerekli önleyici mekanizmaların kurulmaması nedeniyle ihlal edildiğine dikkat çekildi.

3 ayda 8 çocuk intihar etti

Göç Vakfı, son üç ayda 8 çocuğun intihar ettiğin dikkat çekti.

Vakıf, çocuk intiharlarının, çocukların içinde yaşadıkları koşullar ve sosyal-psikolojik destek mekanizmalarının eksikliğinden bağımsız düşünülmemesi gerektiğini kaydetti.

Vakıf, bu vakalara ilişkin araştırmaların ne kadar bilimsel yollarla yapılıp yapılmadığı yönünde çekincesini ortaya koydu, bu konuda titizlikle araştırmaların yapılmasını istedi.

Vakıf, yine yaşam hakkı ihlallerine ilişkin vakaların, çocukların ölümü ile sonuçlanan aile içi şiddet olaylarının arttığına işaret ettiğini kaydetti.

Raporda, şu ifadelere yer verildi: “Çocuklara yönelik aile içi şiddeti ‘ebeveynlerin hakkı’ olarak gören toplum algısını değiştirmeye yönelik çabaların artırılması ve şiddet gören çocuğu koruma mekanizmalarının güçlendirilmesi gerekliliği kendini gösteriyor. Çocuk dostu bir Türkiye ancak ve ancak sivil toplum örgütlerinin çabalarıyla gerçekleşecektir” denildi.

Kaynak: Etkin Haber Ajansı