Çocuk sahibi olan aileler, bebeğin ilk 12 ayındaki duygusal gelişimlerini merakla inceler. Bir bebek dergisine konuşan uzmanlar bu incelemeyi daha sağlıklı yapmaları adına ebeveynlere bazı temel bilgiler verdi. 

Yeni doğan bebeklerin tepkiler vermeye başlaması aileleri sevindiriyor. Peki yeni doğan bebeklerin ilk 12 aylarında nasıl bir gelişim görülüyor?

İşte uzmanların Parents dergisine verdiği temel bilgiler:

1.Ay

1.aylarında göz teması kurar, yardıma ihtiyaç duyduğunda ağlarlar. Aynı zamanda, ebeveynlerinin tepkilerine gülümseyerek ve sesler çıkararak cevap verirler.

2.Ay

2.aylarında, sosyalleşip etraflarına gülücükler atmaya başlayan bebekler, çevresindeki insanların yüzlerini incelerler.

Objeler yerine insanlarla oynamaktan hoşlanır ve oyun bittiğinde ağlayarak tepki verirler.

Çıkardığı seslerle etrafındakilere cevap verirler ve kızgınlıklarını ilk kez 2.ayda belli etmeye başlarlar.

3.Ay

Gülümsediğinizde size ellerini ve ayaklarıyla tepki vererek gülümser. Bazı hareketleri ve yüz ifadeleri taklit edebilir.

4.Ay

4. ayda bebeklerin ilgisini çocuklar çekmeye başlar ve televizyon ya da diğer insanların yerine çocuklarla ilgilenirler. Gıdıklandıklarında gülümserler ve oyunları bozulduğunda ağlarlar.

5. Ay

Kendilerine güvenmeye başlayan bebekler, ailesi ile yabancıları ayırt edebilir ve yemek sırasında oyun oynamaktan hoşlanırlar.

6. Ay

Huyları açık bir şekilde gözlenebilen bebeklerin aktif, nazik, uysal olup olmadığını 6. Ayda anlayabilirsiniz. Kendi adını tanıyan bebekler, mutluyken gülümser ve mutsuzken ağlarlar.

7.Ay

“Hayır’ın” anlamını artık anlayan bebekler, sosyal etkileşimden hoşlanmaya başlarlar. Sinirlerini daha güçlü ifade eder ve yetişkinlerin seslerini taklit etmeye çalışırlar.

8.Ay

Tanıdıkları ile tanımadıklarını ayırmaya başlayan 8 aylık bebekler, yabancılara karşı sinirli ya da utangaç olabilirler. Oyuncağa ulaşamama gibi istediklerinin yapılmadığı durumlarda hayalkırıklığına uğrayıp ağlamaya başlarlar.

9. Ay

İnsanların el hareketlerini taklit etmeye başlarlar. Aynada kendilerine gülümseyen ve öpen 9 aylık bebekler ebeveynlerinin yanında oynamaktan hoşlanırlar. Bu dönemde başka bir çocuğun varlığı onları hassaslaştırır.

10.Ay

Bu ayda bebekler, kendilerine güvenmeye ve ayrılıktan korkmaya başlarlar. Alkışla cevap verip kendini ifade etmeye başlar. Yüksekliğin farkına varmaya başlayan bebekler, üzgün, mutsuz ve kızgın olabilirler.

11.Ay

Ailelerinden onay almayı bekleyen bebekler, annelerine pek yardımcı olmazlar.

12. Ay

Öfkeli olduklarında bağırarak kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Yardımcı olmak ile olmamak arasında kararsız olan 12 aylık bebeklerin espri anlayışı oluşmaya başlar.

Kaynak: ntvmsnbc.com