Swimmer’s ear (yüzücü kulağı) (bir dış kulak yolu kanalı derisi enfeksiyonu) uzun süreden beri kulak kanalında bulunan su sonucunda ortaya çıkar. Bu nedenle, yüzmeden sonra enfeksiyona yatkın çocukların kulaklarını kuru tutmak çok önemlidir. Anne babalar bunu basit bir saç kurutma makinesini hafif sıcak bir modda kurarak ve de kulaktan yeterli bir mesafede tutarak yapabilirler. Çocukların kulaklarına kurutması maksadıyla alkol damlatılmamalıdır.

Gerek dış kulak yolu enfeksiyonları gerekse yüzücü kulağı olan ya da bunlara yatkın olan çocuk ve erişkinlerde dış kulak yoluna su ve diğer maddelerin (sabun, şampuan vs) kaçmaması esastır. Sorun genellikle DKY’de meydana gelen nemlilik, su birikintisi ve arkasından kaşınma sonucu ortaya çıkar. Kulağın vazelinli pamuk, silikon ya da diğer koruyucu maddelerle korunması iyi olur. Küçük çocuklarda bir küçük pamuk etrafına bir tabaka vazelin sürülmesi ve bunun kepçe çukuruna konması yeterli olacaktır.

Daha ufak bebeklerde ise kulak kepçesini öne doğru çevirerek baş önde ve aşağıda yukardan su dökerek yıkamak kulak içine su kaçmasını engelleyecektir. Yine yenidoğan bebeklerde özellikle yapılan diğer bir hata ise ucu pamuklu çubuklarla kulak girişinin temizlenmeye çalışılmasıdır. Zaten oldukça dar bir dış kulak yolu olan bebeklerde bu temizleme ile kulak kiri içeri itilmektedir. Biz KBB uzmanlarının kulak temizliği olarak önerimiz kepçenin çukurunun temizlenmesidir.