Yaz boyunca şehirde kalmak zorundasınız ve en az bir çocuğunuz var. Gündüz işe gidecek ya da gitmeyeceksiniz ancak onun da sıkıntıdan patlamasını istemiyorsunuz… Ayrıca birlikte geçirdiğiniz zamanın her ikiniz için de eğlenceli olmasını istiyorsunuz. Birkaç gün boyunca yayınlayacağımız şu listeye bir bakın arada aklınıza yatabilecek bir şeyler mutlaka çıkacaktır…

– Saksı çiçeği yetiştirin: Aslında yalnızca çiçek yetiştirmek zorunda bile değilsiniz. Evinizde, balkonunuzda biraz yer varsa saksıda maydonoz, biber nevinden sebzelerle küçük bir bahçe bile yaparsınız. Sulama görevini nöbetleşe üstlenebilirsiniz. Birlikte çiçekleriniz ya da sebzelerinizle konuşabilirsiniz. Kurumuş yaprakları yine bir arada koparır temizlerken birbirinizle konuşacak başka mevzular da bulursunuz. Elbette bir bahçenin yerini tutmaz, ama saksılarınızla ilgilenirken çocuğunuza doğadan, aldığı gıdaların kökenlerinden bahsetme şansınız olur.

– Akşam gezintileri: Akşam evin kapısına kadar geldiniz. Girmeyin hemen. Hemen yukarı telefon edin insin aşağıya. Hiç değilse alışveriş yapacağınız markete kadar birlikte gidin. Markete gitmek zorunda da değilsiniz, henüz hava kararmamışken etrafta küçük bir gezinti ve mahalle turu, etraftaki evler ve binalar hakkında yapılabilecek sohbetler iyi gelir.

– Yapay yağmur: Yazın en kötü tarafı aşırı sıcaklar. Yağmurlar da yüzlerini göstermeyi bıraktıklarında işler herkes için çok zor. Sulama saatlerine denk getirip en yakın parka gidin ve çocuğunuzla birlikte iliklerinize kadar ıslanın.

– Tembellik edin: Bir pazar kahvaltısı hazırlayın evin en serin köşesinde… Akşama kadar toplamayın. Canınız istedikçe karşılıklı yiyin. Siz gazetenizi okurken ona da sevebileceği bir şeyler verin okusun ya da resimlerine baksın. Okuduğunuz gazetede ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz bir şeyler gördüğünüzde ona da söyleyin. Birlikte gülün, şaşırın…

– Öğlen uykusu: Öğlen uykusuna ihtiyaç duyan bir çocuğunuz var ve siz de evdesiniz. Onu yatırırken siz de uyuyun.

– Yemek yapın: Birlikte mutfağa girin. Ama yalnızca kolay yemekler yapmayın. Yazın sağladığı alternatif bolluğundan yararlanın. Mesela sizin de hiç denemediğiniz bir tarifi birlikte deneyin. Zor yemeklerden kaçınmayın ve mutfakta yalnızca sizi seyretmesine izin vermeyin. Bir işin ucundan da o tutsun.

– Soğuk içecek denemeleri: Herkesin bildiklerini boşverin. Siz kendi soğuk içeceklerinizi üretin. Mesela çocuğunuza sorun, hangi meyvelerin yan yana gelmesi hoşuna gidermiş, içinde başka ne olsun istermiş vs. Keyfinize göre serinletin içinizi…

– Evde kamp: Evdeki çarşaflardan bile yapabileceğiniz bir kamp çadırıyla dışarda kamp yapmanın nasıl bir şey olabileceğini hayal etmeye çalışın.

– Park gezileri: Şehrin büyük parklarını keşfe çıkın. İstanbul’daysanız Yıldız Parkı’ndan başlayabilirsiniz.

– Ağaç keşifleri: Elinize ağaçları tanıtan herhangi bir kitap alıp mahallenizde hangi ağaçtan kaç tane var diye küçük bir mıntıka araştırması yapın.

Elif Cebenoyan’ın yorumu: Çocuklar için tek tek şu ağaç erguvan, şu ağaç ıhlamur ondan beş tane, bundan üç tane var, diye araştırmak sıkıcı olacaktır. Fakat, o ağaçlara çıkmak, dallardan sarkmak, mümkünse bir ağaç ev yapmak veya ağaca salıncak asmak, ağaçları kullanarak köşe kapmaca falan oynamak daha zevkli olabilir.