1. Ayılar: (Öncelikle hayvan olan ayıları tenzih edelim.) Bu ayıların sürekli yapılan hatalı tarifin aksine kıllı, göbekli, ayakkabısının arkasına basıp beyaz çorap giymesi gerekmez. Her kılıkta olabilirler. Tatil “beldeleri” av sahalarıdır. Genellikle yavşak gülüşleri ve sahtekâr bakışları ele verir onları. Çocuğunuzu sevmeye yanaşarak sosyalleşmektir dertleri. Sosyalleşmek fazla masum bir kelime oldu. Şöyle açalım konuyu: Ya bir şey satmaya çalışıyorlardır. Yahut çocuğunuz üzerinden size asılıyorlardır. Dikkat: En tehlikeli formları yavru köpeklerle gezerler. Kendileri şirin olamadığı için köpekleri kullanan bu ayılar sezon sonunda zavallı köpekleri atarlar.

2. Gitar gençleri: Akdeniz Akşamları, Boat on the River, Wish You Were Here, Blowin’in the Wind, Donna Donna… Bu şarkılar size neyi hatırlattı? Kumsalda ateş başında uzun saçlı (şimdilerde biraz da rimelli) bir oğlan çocuğu, gözlerini kısarak arada bağırarak şarkı söylüyor. Dinleyenlerin hal-i pür melalini hiç anmayayım. Çocuklarınız saçma ve yapışık bir melankoli haline girsin istemiyorsanız bu ortamlara yaklaştırmayın bile.

3. “Kaliteli zamana” programlı Facebook tatilcileri: Miskinlik bünyeye yakın durmalı. Uzak kalınca çok hayali kuruluyor. Bu kadar sıradan bir şey çok hayal edilince planı da çok oluyor. Derken bir de bakıyorsunuz her ânı planlanan miskinlik bir çalışkanlık ürünü oluvermiş. İşte bu insanların ortama saçtığı manasız kaloriler çocuğunuz (ve tabii sizin) üzerinde bir beter koli basili efekti oluşturabilir. Maazallah yakın durursanız hiç farkında bile olmadan bir yığın merak etmediğiniz şeyi yaparken/öğrenirken bulabilirsiniz kendinizi.

4. Yüzme havuzları: Devasa dalmış tanış olmayan insanların arasına karışılır mı? İki çimeceğim diye o yığınla kanserojen kimyasalla “temiz” tutulan yere dalınıp çıkılır mı? O yer o kadar insan girip çıkınca temiz kalabilir mi? İnsan kenarda kavrulup kokulu suda serinler mi? Hadi insan yapar bunu yavrusuna reva görür mü?

5. Vıcık kozmetik (güneş sütleri, yağları): Çok basit. Kendinizin ve çocuğunuzun üstünüze başınıza güneşten korunmak için kimyasallar sürmeyin. Güneş tepedeyken mutlak gölgede kalın. Çok mu beyaz tenlisiniz? Az daha dikkatli olun. Güneş enfes bir şeydir. Tepenizde olmadıkça yakın durun ona. D vitamini ciltten alınabiliyor adam gibi. Ve çok lazım. Ben ne konuşuyorum, siz şu yazıyı okuyun hemen: Güneş ve Çocuk / Prof. Barbaros Ilıkkan

6. Tekne turları: Cennetin ortasındasınız. Bodrum Yarımadası, Fethiye 12 Adalar, Kaş / Kekova… Bu cennette şöyle bir kombinasyona yatırım yapmak için hafif sıyırmak lazım: Kötü müzik, kötü yemek, kötü servis, kalabalık… İnsan ziyafet sofrasında sefer tasıyla takılabilir, titizdir. Ama yemeğin üstüne toz toprak atıp yer mi? Cennette cehennem yapmaya çalışılır mı?

7. Sivrisinek: Bebeklerin “allahım niye saçma yere kaşınıyorum ben bu şekil ve acı çekiyorum” şeklinde bir ifadeyle ağlamasına yol açan bu mendebur hayvan, wiki’ye göre çift kanatlılar (Diptera) takımının Culicidae familyasından kan emici zararlı böceklerin ortak adı. Hayvan sevgisi sınırlarını aşan bu zeki hayvandan kurtulmak çok kolay değil. Bitkisel bir takım hazır karışımlar ve koku saçan (eczanede bulabileceğiniz) bir bileklik var benim kullandığım. Bütün camların açık olması kaydıyla elektrikli tabletler de işe yarıyor.

8. Ferhat Göçer: Her taşın altından çıkabilir. Bazen bir pidecide eski bir masanın altından, bazen bir lüks restoranın helasındaki hoparlörden. Her an bir büfeden yahut tekne turundan da yayılabilir. Hele ortamda TV varsa gözleriniz de negatif etkilenebilir. Dikkatli olun.

9. Koli basili: Gazetelerde Ölüdeniz’in tertemiz olduğu yazarken gözlerimle gördüm Belcekız Plajı’nın kolibasili raporunu. Korkunçtu. Bence tek yolu var çocuğunuzun başkasının dışkısına maruz kalmamasının: Aşırı popüler yerlerden, yerleşim yerlerinin dibindeki denizlerden kaçın. Hem bir yerden binlerce insan denize giriyorsa orada kimbilir daha ne pislikler vardır.

10. Su sporcuları: Jet ski başta olmak üzere bir denizde aletli deniz fasilitelerinin herhangi birisi yapılıyorsa kaçın. Çünkü bunlara binenlerin bir kısmı volta atar gibi kıyıda gezinip dururken genellikle hormonlarını sakinleştirmeye çalışırlar. O kısım madde 1’deki ayılardan oluşur. Ve sadece sinir bozmaz. Ciddi yaralanmalara da yol açabilirler.