Yolda yürürken bir araba kaldırıma mı park etmiş, kaldırım çok mu dar? Hemen kaldırımölçer bandınızı çıkarıp yapıştırıyor ve fotoğrafını çekiyorsunuz.

Sokak Bizim Derneği, kaldırımlardaki sorunlara dikkat çekebilmek amacıyla “Kaldırım Nerede?” kampanyasını başlattı.

Yayalara güvenli yürüyüş alanı sunan sokağın temel parçası kaldırımların Türkiye’deki durumu pek iç açıcı değil.

Kaldırımlarda arabaların park etmesi, dükkanların kaldırıma taşması, kaldırımların niteliksiz ve yetersiz olması, yürürken sürekliliğin bozulması, engelli erişimine uygun olmaması, kaldırımların standartlara uymaması, dar olması gibi pek çok sorun var.

Kampanya kapsamında kaldırımda yürürken karşılaştığınız problemleri “Kaldırımölçer” bandı ile işaretleyip durumun fotoğrafını çekerek #kaldirimnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz.

Kaldırımlardaki sorunlara yönelik farkındalık oluşturmayı ve yerel aktörlerin dikkatini çekmeyi amaçlayan kampanyada çekilen fotoğraflar kaldirimnerede.sokakbizim.org sitesinde yayınlanacak.

Kaldırım 130

İnsan odaklı ulaşım çalışmalarıyla tanınan VTPI (Victoria Transport Policy Institute) kaldırım genişliğinin net minimum 1 metre olması gerektiğini vurguluyor.

Sokak Bizim Derneği, bir insanın omuz genişliğinin 50 santimetre olmasından yola çıkarak bir insanın rahatlıkla yürüyebileceği genişliği 65 santimetre, iki insanın yan yana yürüyebileceği minimum genişliği 130 santimetre olarak belirliyor.

“Kaldırımölçer” bandının temini için info@sokakbizim.org adresine mail atmanız ya da sitede yer alan iletişim formu aracılığı ile derneğe ulaşmanız mümkün.

Kaynak: bianet