Türkiye’nin en doğusunda Şırnak’a bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde sınır ticareti yapan 19’u çocuk 34 insan Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hava saldırısı sonucu katledildi.

Katliamdan sonra  gönüllü fotoğrafçılar, Roboskî’de yaşları 7 ile 17 arasında değişen 60 genç ve çocukla 6 ay boyunca fotoğraf atölyesi yaptı.

İstanbul, Diyarbakır ve Van’dan 25’e yakın gönüllü fotoğrafçı atölyeye katıldı.

Gençler ve çocuklar kendi yazdıkları hikayeleri fotoğraflayarak katliam sonrası Roboskî’de yaşama tanıklık ettiler. Çektikleri binlerce fotoğraf içinden atölyeyi yürüten fotoğrafçıların da desteğiyle çocuklar tarafından hikaye seçkileri yapıldı.

Fotoğrafçı gençler ve çocuklar atölyesini tamamen imece usulü ile başlatıldı, bu konuya duyarlı insanların küçük katkılarıyla bitirildi. Kimi fotoğraf makinası gönderdi, kimi ulaşımlarımızı karşıladı.
Şimdi ise 60 genç ve çocuğun yazdığı 43 hikaye ve çektikleri 600 fotoğrafın birçok şehirde sergilerle kamuoyu ile paylaşılması hedefleniyor. Aynı içeriğe sahip üç dilli bir kitabın (Kürtçe, Türkçe, İngilizce) 4000 adet basımı yapılacak ve 60 çocuğun kendi hikayelerini anlattıkları mini – röportajların olduğu film dvd’si kitap içerisinde yer alacak. Gönüllülük temelinde yürütülen atölye çalışmasının sonuca ulaşması için yardıma ihtiyacı var.

Desteğinizin etkisi ne olacak?

Çalışmaya vereceğiniz desteklerinizle; dvd içeren kitap basımı gerçekleşmiş olacak. Ayrıca alacağımız fotoğraf makinalarıyla gençlerin ve çocukların bundan sonra çekecekleri fotoğraflarla yapacakları projeler için bir katkı yapmış olacaksınız. Nasıl ki atölyeyi imece yardımlarla tamamlanmış ise, yapacağınız katkılar ile bu çalışmayı bitirilecek ve Roboskî’de yaşananların bir daha yaşanmamasına ses vermiş olacaksınız.

“Gençlerin ve çocukların fotoğrafları ile Roboskî Projesi”ne destek olmak için tıklayınız.

Semra Yeşil – semrayesil@gmail.com +90536 636 69 08
Selim Yıldız – selimolawo@gmail.com +90545 432 22 21