Meslek okullarına ‘genel lise’ sınıfları geliyor. Karar Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçen hafta il müdürleriyle yaptığı toplantıda alındı.Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre bu yıl 9. sınıfa başlayacak 1 milyon 259 bin 546 öğrenciden 688 bini fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler liselerinde okuyacak. Ancak bu 574 bin öğrencinin açıkta kalacağı anlamına geliyor. Bu öğrenciler zorunlu olarak özel lise, meslek liseleri ve İmam Hatip Lisesi’ne gidecek.

MEB’in oluşturduğu söylenen alternatif ise genel lise olacak. Buna göre, SBS sonucu ile herhangi bir okula yerleşemeyen ancak meslek lisesi ve imam hatip okullarında da okumak istemeyen öğrenciler için Anadolu ve meslek liseleri içinde genel lise sınıfları oluşturulacak.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada çok programlı liselerde uygulanan sisteme benzer bir plan yapılacağını söyledi.

“Sınavla bir yer kazanamayan öğrencilerimize ve velilere alternatif sunmak zorundayız. Vatandaş böylece istemediği bir okulu tercih etmek zorunda kalmayacak. Sadece İstanbul için fen, Anadolu, Anadolu öğretmen ve sosyal bilimler gibi sınavla öğrenci alan liselerde kontenjan 23 bin iken açılan ve dönüştürülen okullarla birlikte 74 bin öğrenci yerleşebilecek. Hem meslek hem de Anadolu liselerinde bu genel lise sınıfları açılabilecek. Zaten 9. sınıfta tüm okul türlerinde aynı dersler görülüyor. 10. sınıftan itibaren ise meslek lisesine gitmek istemeyen öğrenciler, oluşturulacak genel lise sınıflarında eğitimine devam edecek.”

Ne olmuştu?

Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte bu yıl düz liseler kaldırılmıştı. Bu nedenle Anadolu lisesine giremeyen öğrenciler imam hatip, meslek lisesi veya özel okuldan birini tercih etmek zorunda kalacak.

bianet