Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası atılmasının 68’inci yıldönümünde kentte anma töreni düzenlendi. Hiroşima’da yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla düzenlenen anma törenine Japonya Başbakanı Şinzo Abe de katıldı. Abe, dünya çapında nükleer silahsızlanma çağrısında bulundu. 

Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matsui ise hükümetin Hindistan’la imzaladığı nükleer enerjinin sivil amaçlı kullanımına ilişkin işbirliği anlaşmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi. Japon hükümeti, 2,5 yıl önce yaşanan Fukuşima nükleer faciasının ardından yeniden bir nükleer santrali devreye sokmayı planladığı için eleştiri alıyor.

70 bin kişiyi ‘buharlaştıran’ bomba

1945 yılında ABD tarafından atılan atom bombası yaklaşık 140 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Bomba ilk anda 70 bin kişiyi buharlaştırmıştı. 6 Ağustos 1945 sabahı Albay Paul Tibbets yönetimindeki ”Enola Gay” isimli B-29 uçağı, ”Little Boy – Küçük Çocuk” isimli çok gizli bir yükle Güney Pasifik’teki Tinian Adası’ndan havalandı. Uçağına annesinin ismini veren Paul Tibbets’in ve mürettebatın geri kalanının tek bildiği, yükün çok, ama çok güçlü bir bomba olduğuydu.

Saat 02.45’de havalanan Enola Gay, saat 08.00’de içinden nehirler geçen liman kenti Hiroşima’nın üzerinde turlar atarak bombayı saat 08.13’de 10 bin metreden hedefe yolladı.

Şehrin 580 metre üzerinde patlayan dünyanın savaş amaçlı ilk atom bombası ilk anda on binlerce kişiyi buharlaştırdı. ‘Japonya’nın en güzel kenti’ olarak bilinen Hiroşima’nın suları, toprağı ve insanları zehirlenmişti. İki ay içinde bombanın gizli silahı olan radyasyon, ölü sayısını 140 bine çıkardı.

Bombardımanı takip eden beş yıl içinde radyasyon nedeniyle mutasyona uğrayan 60 bin kişi daha hayatını kaybetti.

dw.de