16 yaşındaki Malala Yousafzai ortalama bir genç kız değil.

Kız çocuklarının da eğitilmesini istediği ve bunu savunduğu için Taliban tarafından başından vurulan bir genç kız. Nobel Barış Ödülü’ne aday olan en genç insan. Kendi memleketi olan Pakistan’da Taliban’ın nasıl güç kazandığını anlattığı “Ben Malala” adlı kitabın da yazarı.

Malala geçtiğimiz günlerde The Daily Show’da Jon Stewart’ın konuğu oldu. Malala’nın Stewart’ın sorularına verdiği cevaplar herkesi şaşırttı.

Stewart, Taliban’ın tehditini  ilk algıladığında Malala’nın ne düşündüğünü sordu.

“Taliban’ın gelip beni öldüreceğini düşünmeye başlamıştım. Ama daha sonra eğer Taliban gelirse, sen kendini nasıl savunabilirsin diye sorular sormaya başladım. Ve Malala, ayakkabını çıkar ve onlara vur, dedim kendi kendime.”

“Ama daha sonra Taliban’a ayakkabıyla vurursam benim Taliban’dan ne farkım kalacaktı, diye düşündüm. Kimseye zalimce davranmamalısınız, onlarla diyalog, eğitim ve barış yoluyla savaşmalısınız.”

“Sonra ona eğitimin ne kadar önemli olduğunu, onun çocukları için bile eğitim istediğimi söyledim. “İşte bunlar benim sana söyleyeceklerimdi, şimdi istediğini yapabilirsin.” dedim ona.”

Konuşmanın sonlarına doğru Stewart Malala’ya onu evlat edinip edinemeyeceğini sordu.

Malala daha önce de Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nü kazanmıştı.