Roald Dahl, çocuk kitaplarıyla, şahane romanlarıyla ve kısa öyküleriyle tanınan bir yazar. Dev Şeftali, Matilda ve Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi klasikler, yazdığı onlarca kitaptan sadece birkaçı. Bu gibi neşeli hikayeler ve romanlar yazmış olsa da, Dahl’ın gerçek hayatı hiç de o kadar kolay değildi.

Sadece dört aylıkken, Dahl’ın oğluna New York’ta bir taksi çarptı ve bu olayda beyni ciddi derecede hasar gördü. Oğlunun beyninde ikincil hidrosefali (beyinde su toplanması) gelişti ve beyne bir şant yerleştirildi.

Aile, 1961 yılında tedavi için yeniden İngiltere’ye taşındı ve şant geçici olarak hastalığına yardım etti, fakat şantta meydana gelen sürekli tıkanma sonucu ameliyat gerektiren hidrosefali yeniden oluşuyordu. Dahl, bu sorunu gidermeye kararlıydı.

Stanley Wade adlı bir oyuncak üreticisi ile iletişime geçti ve birlikte bir cihaz üzerinde çalışmaya başladılar. Dahl’ın oğlunun doktoru Till Kenneth, bir gün şantların nasıl kullanıldığını gözlemlemeleri için onları ameliyathaneye davet etti.

Dahl ve Wade ventriküler kateter ve küçük çocuklardaki hidrosefali tedavisinde kullanılan bir kapakçık için özel tasarlanmış bir cihaz icat etti. Till Wade-Dahl-It adıyla 1962 yılında üretimine başlanan bu cihazın o dönemde 2 bin ila 3 bin çocuğa yardım ettiği tahmin ediliyor.

Neyse ki Dahl’ın oğlunun beyninde gelişen ödem babasının icat ettiği bu cihazı kullanmasına gerek kalmadan sonlandı.