Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, “…Kimseye kalkıp silah dayatmıyoruz. Yasal bir mecburiyet de yok. Ben bu davaya gönül vermiş kardeşlerime diyorum ki, en az 3 çocuk bu millete hibe edin, lütfedin diyoruz..” demiş.

Sayın Başbakan’ın hibenin kelime anlamını bilmediğini sanmamakla birlikte ummak istiyorum. Zira şimdiye kadar vatan için diye adlandırılan ve tek bir hayata karşılık bile hiç bir anlamı olmayan bir sebeple binlerce insanın binlerce çocuğu öldü. Eğer kendisi kalabalık ve güçlü bir ülke olmak istiyorsa bunu ifade etmenin yolunun asla bu olmadığı muhakkak.

Kimsenin çocuğu, bir başkasının hayallerini gerçekleştirmesi için hibe edilemez. Konu çocuklarımız ise gerisi laf-ı güzaftır.

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nın Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği bayramlaşma törenine katıldı. Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’da Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed El Baradey’in Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcılığına atandığını hatırlatarak, Nobel Ödül Komitesine tepki gösterdi. Erdoğan, ” Şimdi ben Nobel’e sesleniyorum. Ey Nobel, sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki, bu barış ödülleri dağıttığın kişiler, askeri darbe yapanların yanında yer alıyor” dedi.

DÜNYA İLKELERLE YÖNETİLMİYOR

Erdoğan bu konudaki tepkisini şöyle dile getirdi: Nobel barış ödülü filan derler ya. Bakın, Baradey Nobel Barış Ödülü almış bir zattır. Bunun yanında aynı şekilde Yemen’den bayan Kaman da barış ödülü almış bir gazetecidir. Çok ilginç bir örnek. Barış ödülü almış olan Baredey askeri darbeyi gerçekleştiren hükümetin cumhurbaşkanı birinci yardımcısıdır. Şimdi ben Nobele sesleniyorum. Ey Nobel, sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki bu barış ödülleri dağıttığın kişiler askeri darbe yapanların yanında yer alıyor. Yine sesleniyorum. Sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki, işte Karman Mısır’a girmek istedi. Mısır’a sokmadılar. Kapıdan geri çevirdiler. İki yerde, iki ayrı tuzak. O da nobel barış ödülü almış o da. Şu ana kadar ortaya koyduğunuz tavır nedir ? Hiç bir tavırları yok. Niye ? Adamına göre muamele. İlke yok, ilke. Dünya ilkelerle yönetilmiyor. İlkesizlikle yönetiliyor. Tüm Müslümanlar Mısır’ın haklı mücadelesini görüyor. Mısır’a gıbtayla bakıyorlar.

MISIR HALKI ASLA YALNIZ DEĞİLDİR

Mısır konusunda bazı kişilerin kendisine mesaj gönderdiğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Birileri bana haber gönderiyor. ‘Erdoğan niye böyle yapıyor’ diye. ‘Niye böyle diyor?’ ‘Niye askeri darbe diyor’. Uluslararası literatürde bunun adı darbedir. Onlar haklı olmanın verdiği güçle haklı olmayı savundular. Ben onları milletim adına kutluyorum. Mısır halkı asla yalnız değildir. Birileri Mısır’daki darbeye darbe demekten bile imtina edebilir. Biz Mısırlı kardeşlerimizin haklı mücadelesini gönülde destekliyoruz” diye konuştu.

“PUTİN SÖYLÜYOR DA ERDOĞAN SÖYLEDİĞİNDE NEDEN RAHATSIZ OLUYORSUNUZ ?”

Sık sık dile getirdiği 3 çocuk önerisini hatırlatan ve bu konudaki eleştirilere değinen Erdoğan, ” Diyorlar ya ‘bizim yaşam tarzımıza karışıyor’. ‘Nereden çıktı bu 3 çocuk meselesi’ filan diyorlar. Böyle bir yasa yok. ben sadece bir başbakan olarak en az 3 çocuğu tavsiye ediyorum. Bu benim en doğal hakkımdır” dedi. Erdoğan sözlerini, ” Kimseye kalkıp silah dayatmıyoruz. Yasal bir mecburiyette yok. Ben bu davaya gönül vermiş kardeşlerime diyorum ki, en az 3 çocuk bu millete hibe edin, lütfedin diyoruz. Bu milletin güçlü olması lazım. O da nerden geçiyor? İnsan denilen o şerefli mahluktan geçiyor.Eşrefi mahluk olan bu insanı, bu işte bu anneler yetiştirecek.Onun için ben bu annelerden bunu istiyorum.Ha yapmayacak, yapmasın. Böyle bir derdimiz yok. Biz Ak parti olarak böyle bir teklifi yapıyoruz . Böyle bir yasa da yok. Böyle bir şey de yok. Bu isteğe bağlı. Bunu da müsaade edin de söyleyeyim. Bu kadar hakkım olsun. Yani bunu Rusya Federasyonu’nda Vlademir Putin söylediği zaman oluyor da. Türkiye’de Tayyip Erdoğan söylediği zaman niye rahatsız oluyorsunuz ?”şeklinde konuştu.

ANNELERE GÜVENİYORUM….

Avrupa ülkelerinin doğumla ilgili çok ciddi parasal destekler verildiğini anımsatan Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: Onlar bu desteği verdikleri zaman oluyor da. Biz daha bu tür desteklere girmedik. Öyle birşey yok. Niye rahatsız oluyorsunuz? Bu milletin yükselmesi lazım. 76 milyon değil inşallah daha fazlası..Ben annelerimize güveniyorum. Ak partiye gönül veren annelere güveniyorum. Bunun haysiyetli mücadelesini verecek olan annelere, tabiki babaların da destek olması gereğini de hatırlatmak istiyorum…. ”

Radikal