Ekolojik ve özgürlükçü yeni bir hayat ve yeni bir örgütlenme mümkün diyen Eko-Jîn Kolektifi, bugün Dersim’den başlayıp 25 Ağustos’ta Hewlêr’de sonlanacak bir bisiklet turu düzenliyor.

Kürdistan’da savaşla tahrip edilen toprakları, süregelen talan ve ekolojik yıkımı kayıt altına almak ve ekolojik yaşam düşüncesinin hayata geçirmek isteyen kolektif, Dersim’den Hasankeyf’e Roboskî’ye pek çok tahribatı kayıt altına alacak.

“Hepimiz yeryüzünün çocuklarıyız”

Eko-Jîn, Bismil, Nusaybin, İstanbul, Batman’daki bağımsız ekolojistlerle , Diyarbakır Bisikletçiler Derneği, DİBİDOSK, Diyarbakır Ağaçlandırma Derneği, Diyarbakır Tiyatro ve Sanatçılar Derneği gibi derneklerin araya gelmesiyle oluştu.

Doğa ile insanlığın arasındaki ilişkiyi “hepimiz yeryüzünün çocuklarıyız” diye tanımlayan kolektif, doğayı model alan çözümler üretmeyi esas alarak şimdiye dek permakültür, ekoköyler, kent bahçeciliği ve ekolojinin yoksullukla mücadeleye etkisi üzerine çalışmalar yaptı

“Barış sadece insanlar arasında yapılan bir akit değildir”

Ekoloji hakkında yalnızca söz söylemenin yeterli olmadığını düşünen Eko-Jîn, yeni bir yaşamı mümkün kılmak üzere attığı adımlara bir diğerini ekliyor ve “Ji bo jiyaneke nû, pê li pedalê bike” / “Yeni bir yaşam için pedalla” diyerek 9 Ağustos’ta Dersim’den yola çıkıyor.

Bisiklet turunun duyuru metninde “Barış sadece insanlar arasında yapılan bir akit değildir. Barış savaşlarla zarar verdiğimiz canlı ve cansız tüm doğayla yapıldığında anlam kazanır. Barış, silahları susturmanın yanı sıra doğaya karşı sorumluluk duyma, bir özür dileme, af dileme seremonisidir.”

Dersim’den Hewlêr’e

Dersim’den Hewlêr’e, yol boyunca ekolojik tahribatı kayıt altına alırken bir yandan da ürün çeşitliliğini ve çiftçileri desteklemek için yerel tohum paylaşımı yapıp dünya ekolojik hareketleri üzerine etkinlikler düzenlenecek. Kolektif yol boyunca tespit ettikleri tahribatları içeren interaktif bir harita hazırlamayı da planlıyor.

Şehirler ve ülkeler arası sınırların ötesine geçmeyi isteyen Eko Jîn’in bisiklet turu Dersim’den Hewlêr’e uzanan bir köprünün ilk adımı olacak.

bianet