Max the Champion kitabının yazarları Alexandra Strick ve Sean Stockdale, çocuk kitaplarında da engelli karakterlerin çok az olduğunu, olan kitapların da hak ettikleri değeri görmediğini fark ediyor. Bu konu onları rahatsız ediyor. Bir şeyler yapma gereğini duyduklarından, öncelikle kendi kitaplarını yeniden basıyorlar. (Çizimler Ros Asquith, Haziran 2013, Frances Lincoln)

Çocuk kitaplarında güçlü içerik oldukça önemli bir konu. Özellikle engelli karakterlerin duygularını, çevreleriyle bağlantılarını, aile ilişkilerini, sosyal ilişkilerini paylaşma açısından böyle önemi büyük.

Alexandra Strick ve Sean Stockdale’in bu bakış açısıyla seçtiği on çocuk kitabı da şunlar:

1- Mark Chambers, Best Friends, Çizimler: Mark Chambers

Arkadaşlığın anlatıldığı bir pop-up kitaptır. Arkadaş çocuklardan biri tekerlekli sandalye kullanmaktadır. Kitabın aktarmaya çalıştığı başlıca duygular, eşitlik, arkadaşlık, eğlence. Tekerlekli sandalye kullanan karakter, tekerlekli sandalyesini kokpitin arkasına bırakır ve bir uzay aracıyla seyahat eder.

2- Mary Hoffman ve Ros Asquith, The Great Big Book of Families

Toplum içindeki farklılıklar da en az engeller kadar önemlidir. Kitapta, her ailenin benzersizliği vurgulanır. Çizimler etkileyicidir.

3- Carol Thompson, One, Two, Three… Jump

Çocuklar için oyun oynamak çok önemlidir. Bu kitapta “atlamak” eylemi üzerinden keyifli görsellerle çocuklar dünyayı keşfederler.

4- Julia Donaldson, Freddie and the Fairy, Çizimler: Karen George

İşitme engelli karakter yardımıyla iletişimin gücü, eğlenceli bir dille, çizimlerle anlatılıyor.

5- Michael Foreman, Seal Surfer

Çocuk ve dedesinin fok ailesiyle iletişimini konu alan bu kitap önemli bir örnektir. 90lı yılların ortalarında yazılmıştır. Çocuğun tekerlekli sandalyesi, koltuk değnekleri yanında kullanımına uygun bir sörf tahtası bulunmaktadır.

6- Lindsay MacLeod, Mia’s Magic Uncle, Çizimler: Stephen Lambert

Kitaplar engeli olan yetişkin karakterleri de içermeli elbette. Bu kitap bir kız çocuk ile genç yaşlardaki amcası hakkında. Amcanın sağlığı çok iyi değil. “Spagetti bacak” olarak isimlendirilen bir rahatsızlığı var. Süregiden bir rahatsızlıkla yaşamak, açıklamak, güçlü olmak üzerine kurulu bir kitap.

7- John Boyne, The Terrible Thing that Happened to Barnaby Brocket

Bu kitap “Çizgili Pijamalı Çocuk” isimli kitabın yazarına ait. Farklı bir çocuğa sahip olmak üzerine yazılmış ilginç bir roman. Normallik, toplumsal algılar, ölçütler üzerine mesajlar içeriyor. Kitapta eşcinsel bir evlilik de yer alıyor.

8- Lois Keith, A Different Life

Karakteri ve yazarıo engelli olan bir kitaptır. Kitap 15 yaşındaki Libby’i anlatır. Libby’nin hayatı bir okul gezisinde denizde yüzdükten sonra değişir. Aniden hastalanır ve yürüyemez. Libby’nin maceralarını ve çevresiyle ilişkilerini okuruz.

9- Chrissie Keighery, Whisper

Kitaplarda sağır kahramanlar oldukça ender çıkar karşımıza. Özellikle sağırlık deneyimlerinin anlatılması çok az karşılaşılan bir durumdur. Kitap fısıltıyla iletişimi, mücadeleyi, kişinin kendi kimliğini bulmasını anlatır.

10- Sally Gardner, Maggot Moon

Fonda sert ve distopyacı bir toplum. Kahraman disleksiktir. Kitap, fedakârlık, sevgi ve her şeye rağmen cesarete dayanan bir hikâye anlatır.

notos