Emniyet Genel Müdürlüğü, şizofreni hastalarının polis takibi altında tutulacağı yeni bir düzenleme hazırlığında. Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçen emniyet yetkilileri, şizofreni hastalarının adres bilgilerini alarak karakollara bildirecek. 

Antalya’da geçtiğimiz Ekim ayında 3 polisin öldürülmesi olayının failinin Çağrı Danışman adlı bir şizofreni hastası olduğunun ortaya çıkması üzerine harekete geçen Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, şizofreni hastalarını sıkı takip altında tutmaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçen emniyet yetkilileri, şizofrenlerin sağlık ve adres bilgilerini alıp karakollara bildirecek. Böylece her karakol, kendi mıntıkasında kaç şizofreni hastası bulunduğunu, bu hastaların nerede, kimlerle yaşadığını ve ne iş yaptıklarını bilecek. Ekipler, şizofren tanılı bireylerin aileleriyle de zaman zaman görüşecek.

Polis, şiddet ve cinayet eğilimli hastaların durumunu periyodik olarak takip ederek, önleyici tedbirler alacak.

Tedavi gören ya da hiç hastaneye gitmemiş şizofrenlerin kayıt altına alınmasıyla şizofrenlerin suç işlemesinin engellenmesi amaçlanıyor.

Genel olarak şizofreni hastalarının şiddet eğilimli oldukları sık sık dile getirilse de yapılan araştırmalar bu önermenin doğruluğunu ispatlayabilmiş değil. Kimi psikiyatristler şizofreni hastalarının özellikle ailelerinden birine karşı şiddet kullanma eğilimlerinin bir hayli yüksek olduğuna işaret ederken, kimileri de bir şizofreni hastasının saldırısına uğrama ihtimalinin en fazla “normal” birinin saldırısına uğrama ihtimali kadar olabileceğini belirtiyorlar.