22 Temmuz 2011 günü, Oslo ve Ütoya Adası’nda gerçekleştirdiği silahlı eylemlerle 77 kişiyi öldüren neo-Nazi Andres Behring Breivik 18 yaşın altında pek çok çocuktan mektup alıyor.

21 yıla mahkum edilen Breivik’in avukatı Tord Jordet, mektupların büyük bir bölümünün politik içerikli olduğunu söyledi.

Breivik’e gelen tüm mektupları kontrol eden cezaevi yönetimi ise mesajların içeriğine ilişkin açıklama yapmazken, mektuplardaki ifadelerin ciddiyeti nedeniyle sosyal hizmet kurumu yetkilileri ve mektupları kaleme alan çocuklar ve gençlerin aileleriyle temasa geçti.

Breivik’in aldığı mektuplar arasında 16 yaşında bir kız tarafından yazılmış bir aşk mektubunun da bulunduğunu kaydeden avukat Jordet, çocukların “ifade özgürlüğü”ne sahip olduğunu ve bu konuda hiçbir yasal işlem yapılamayacağını söyledi. Breivik’e gelen bütün mektupların okunduğunu, eğer suça yönelik bir ifade varsa sansürlendiğini kaydeden Jordet, “Bunun ötesinde bir önlem alınamaz” diye konuştu.

Norveçli terörist, 22 Temmuz 2011’de, başkent Oslo ve Ütoya Adası’nda gerçekleştirdiği silahlı eylemlerle 77 kişiyi öldürmüştü.