Kış geliyor, grip mevsimi yaklaştı. Eğer birazcık sosyal hayatınız varsa eninde sonunda yakalanacaksınız. Bağışıklık sisteminizi gribe hazırlamanın en etkin yolu beslenmenize dikkat etmek. Aşağıdaki besinleri ihmal etmemeye çalışın…

Balık

Özellikle somon, ton balığı gibi yağlı balıklar Omega 3 açısından zenginler. Omega 3 ise bağışıklık sisteminin en büyük dostlarından biri. Brain, Behaviour ve Immunity dergisinde 2011 yılında yayınlanan bir makaleye göre Omega 3 yalnızca vücudunuzu hastalıklara karşı güçlendirmekle kalmıyor, psikolojinizi de endişe bozukluğuna karşı destekliyor.

İstiridye

İstiridyede bulunan çinko, soğuk algınlığı ile mücadelede önemli bir rol oynuyor. Kanada’da yayınlanan Medical Journal’de 2012’de yer alan bir habere göre çinko, grip sürecinin kısalmasını sağlıyor. Ne var ki çinko mineralini doğal yollardan değil, ecza yöntemiyle almak başağrısı gibi yan etkiler yapabiliyor. Ancak başta istiridye olmak üzere kabuklu deniz ürünleri ihtiyaç duyduğunuz çinkoyu zaten sağlıyor.

Sarmısak

Her derde devam sarmısak vücudunuzu soğuk algınlığına karşı da koruyor. 2001 yılında Advances in Therapy dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Kasım-Şubat ayarı arasında sarmısak yemek gribe yakalanma ihtimalini azaltıyor.

Anason tohumu

Anasonun güçlü bir antibakteriyal özelliği bulunuyor. Özellikle öksürük başlangıcında anason çayı içmek hem solunumu kolaylaştırıyor hem de vücudun bakterilere karşı savaşmasına yardımcı oluyor. Amerikan Pharmaceutical Association tarafından yayınlanan Practical Guide to Natural Medicines’de yayınlanan bir yazıya göre kış boyunca bir bardak suya sarmısak, bal, tarçın ve anason ilave ederek hazırlayıp içebileceğiniz karışım sağlığınızı korumanıza önemli bir destek sağlıyor.

Narenciye

C vitamini açısından zengin narenciye meyveleri hem gribe karşı koruyor hem de yakalansanız bile daha çabuk atlatmanızı sağlıyor.

Rezene

Anason gibi rezene de doğal bir antibakteriyel. Rezene çayı öksürükle mücadeleye yardımcı oluyor.

Yoğurt ve kefir

Yoğurt ve kefirde, kötü bakterilerle mücadele etmenizi sağlayacak pek çok iyi bakteri bulunuyor.

Çay

Siyah ya da yeşil çay, içerdikleri antioksidanlar dolayısıyla griple mücadelede önemli bir destek sağlıyor.

Kırmızı biber

C vitamini açısından zengin kırmızı biber, soğuk algınlığıyla mücadelede en önemli yardımcılarınızdan biri olabilir.

Süt

D vitamini kaynağı süt, bağışıklık sisteminizin en büyük yardımcılarından biri.

Mantar

İçeriğindeki bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidanlar, potasyum, B vitamini ve lifler dolayısıyla mantar yemeyi ihmal etmemek gerekiyor.

Hindi eti

Derisi alınmış hindi göğsü önemli bir protein kaynağı.

Yeşil sebzeler

Bir sebzenin yeşil rengi ne kadar koyu ise, o kadar besleyici olduğu söylenebilir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, koyu yeşil sebzelere daha alıcı gözle bakın.

Yaban mersini

Antioksidan niteliği bir hayli yüksek olan yaban mersinini hem kuru meyve hem de çay olarak tüketebilirsiniz.

Siyah çikolata

Daha çok kakao içeren siyah çikolata (tabii mümkünse en az şeker katkısıyla) tüketildiğinde bağışıklık sisteminiz için son derece yararlı.

Havuç

Beta-karoten ve A vitamini açısından zengin havuç, vücudun hastalıklara karşı korunması için enerji veriyor.

Ay çekirdeği

Her gün tüketeceğiniz bir avuç ay çekirdeği, doğal bir E vitamini kaynağı.

Yulaf

Sütle ya da suyla karıştırıp yiyebileceğiniz yulaf doğal bir beta-gluken kaynağı. Beta -gluken ise enfeksiyonlarla mücadele için çok önemli.

Kaynak: Health.com‘dan özetlenerek çevrilmiştir…