Kanada’da yapılan bir araştırma, ergenlik dönemlerinde az uyuyanların, ileri yaşlarda kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Kanadalı araştırmacıların 4 bin 100 kişi üzerinde yaptıkları araştırma, ileri yaşlarda yakalanılan kalp rahatsızlıkların yüzde 20’sinin ergenlik döneminde yeterince uyunmamasından kaynaklanabileceğini ortaya koydu.

Uyku bozuklukları, gece sık sık uyanmak, erken kalkmak, uykuya geçmekte zorlanmak, dinlenememek ve kötü rüyalar gibi nedenlerle yaşanabiliyor. Bu faktörlere eklenen kötü beslenme, gazlı içecekler, şeker tüketimi ve kafein, bunu yanı sıra hareketsizlik kalp rahatsızlıklarının en önemli nedenleri olarak görünüyor. Ayrıca uyku bozuklukları yüksek kolesterol ve tansiyona da neden olabiliyor. Toronto Çocuk Hastanesi doktorlarından Indra Narang, yapılan araştırmanın sonuçlarının çocukluk döneminde yaşanılan rahatsızlıkların sonraki yıllarda kalbe etkisi açısından önemli olduğunu vurguluyor. Narang, çocukluk ve ergenlik döneminde karşılaşılan uyku bozukluklarının ileri yaşlarda görülen kalp rahatsızlıklarıyla kesin bir neden sonuç ilişkisi bulunmadığını, ancak gene de riski arttırdığı için önemsenmesi gerektiğini dile getiriyor.

Kaynak: Medicinenet