Ankara Engelsiz Filmler Festivali, ilk kez geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Otizm Dostu Gösterim ile otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençler için de erişilebilir olmaya devam ediyor.

Antoine de Saint-Exupéry’nin unutulmaz klasiği Küçük Prens’in 2015 yapımı canlandırma uyarlaması ise 27 Mayıs Cuma günü saat 12:00’de Goethe Institut Ankara‘da izleyiciyle buluşacak.

Gösterim loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gerçekleştirilecek. Seans öncesi herhangi bir tanıtım filmi ya da reklam gösterilmeyecek; seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecekler ve salonda diledikleri gibi hareket edebilecekler. Böylece öğrenme güçlüğü ya da duyusal problemler yaşayan çocuklar ve yakınları bu gösterim sırasında birlikte ücretsiz olarak film izleyebilecekler.

Küçük Prens, Fransa, 2015, 108’

Sahra çölüne düşen bir pilot, gök taşındaki evinden yer yüzüne inmiş bir prens olduğunu söyleyen küçük bir çocuk ile karşılaşır. Pilot uçağını tamir ederken, Küçük Prens ona evi, çevredeki diğer gök taşları ve oraların ahmak sakinlerine dair hikayeler anlatır.

Film, Antoine de Saint-Exupéry’nin 1943 yılında yazdığı ve bir klasik haline gelen aynı isimli romandan uyarlandı ve ilk gösterimi geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nde yapıldı ve 2016 César Ödülleri: En İyi Animasyon Film ödülüne layık görüldü.