Özel Sporcular Federasyonu’nun değerlendirmeleri sonucu destek almayan ve ailesinin ve çevresinin olanaklarını zorlayan yüzde 80 otizm raporlu Ege Deniz, dünya şampiyonasında resmi ve onaylı olarak katıldığı 7 branşta; 200m. kurbağa’da 4′ 11” ile dünya beşinciliği, 800m. serbest’te 12’59” ile dünya beşinciliği ve 400m serbest 6’31” ile üçüncü kez farklı branşta dünya beşincisi oldu.

Diğer dereceleri ise 100m. kelebek’te 1’34” ile dünya yedinciliği ve 200m karışık’ta 3’27” ile dünya onunculuğu.

Bunların yanında küçük hataların neden olduğu, diskalifiye ile sonuçlanan, dolayısıyla geçerli olmayan ancak herkesin tanık olduğu 200m sırt üstü ve 400 karışık ile Dünya üçüncülüğü ve dördüncülüğü derecelerine de ulaştı.

11 ülkeden dünya şampiyonası barajlarını aşmış seçkin 19 kadın sporcunun arasında verilen mücadele sonucunda bu başarılara ulaşan 17 yaşındaki Ege Deniz’in performans hocası Halil Kargulu yaptığı açıklamada “Ege Deniz, derli toplu amaca uygun çalışma ortamlarının sağlanabilmesi ve çalışma organizasyonu optimizasyonu ile bundan sonraki olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarında en azından dört madalya almasının, şampiyonluğa ulaşmasının dahi gayet mümkün olduğunun sinyalini verdi bize.” dedi.

cumhuriyet