Annem hem yaratıcı hem de iyi bir aşçıdır.

1995 yılında bir gün annem bana ve ablama bulaşık makinesinde somon pişirmeye başladığını söylediğinde ikimiz de sadece başımızı sallayabildik.

Ah işte bir felaket geliyordu.

Ama bir saat sonra, annem kızlarına yanıldıklarını kanıtladı. Somon lezzetli, gevrek ve müthiş lezzetli olmuştu. Hatta fırında pişirdiği balıktan daha iyiydi.

18 yaşıma geldiğimde bulaşık makinesinde yemek yapma fikri yeniden zihnimde canlandı.

Bu yöntemi gösteren bir avuç dolusu YouTube videoları ve gıda blogları mevcuttu. Bulaşık makinesinde hazırlanmış erişte, kuşkonmaz ve somondan oluşan bir yemeğin tarifini televizyon programında Oprah Winfrey bile vermişti.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Somonu alüminyum folyo ya da bir pişirme torbasına sıkıca sarın. Yağ, limon, kişniş, zencefil, baharat ya da istediğiniz herhangi bir şeyi ekleyin. Üst rafa folyo paketini koyun ve bulaşık deterjanı eklemeden normal yıkama yapın.

Geleneksel yöntem budur. Ve bu yöntem gayet güzel bir şekilde işler. Sıcak su ve buhar somonun haşlanmasını, güzelce pişmesini sağlar ve yemek sonrası bulaşık yıkamak zorunda da kalmazsınız.

İtalyan yemekleri yazarı Lisa Casali bu yöntemin oldukça çevre dostu olduğunu savunuyor ve pek çok web sitesinin de belirttiği gibi alüminyum folyo kullanmak yerine yiyeceklerin hava geçirmez konserve, kavanoz veya vakumlu gıda torbalara koyulmasını tavsiye ediyor. Casali, birkaç yıldır bulaşık makinesinde yemek pişirme denemeleri yapıyor. Casali, yiyeceklerin bulaşık makinesinde düşük sıcaklıklarda pişirilmesinin gıdalar için en iyisi olduğunu söylüyor. Bazı denemelerden sonra, bu tekniğin düşük derecelerde sağlıklı yemekler pişirmek için en ideal yöntem olduğunu belirtiyor.Ve bu denemeler kuskus, dana eti, ton balığı gibi yiyecekler ve hatta meyve ve tatlı tarifleri bulunan bir yemek kitabının (Cucinare in Lavastoviglie) çıkmasıyla sonuçlanıyor. Ne yazık ki Casali’nin kitabının sadece italyancası mevcut, fakat bu yenilikçi şef, bulaşık makinesinde yaptığı en popüler yemeklerin tariflerini vimeo‘daki ingilizce altyazılı videoları ile meraklılarına anlatıyor.

Casali’nin videolarına alternatif olarak youtube’dan Pashman’ın bulaşık makinesinde yaptığı çok çeşitli yemek tariflerini açıklayan videolarına buradan ulaşabilirsiniz.

npr.org