Şırnak’ın Cizre ilçesinde, içinde iki sivil polisin olduğu iddia edilen otomobilin ezdiği 17 yaşındaki Sinan Saltıkalp yaşamını yitirdi.

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, “Soruşturma sürüyor ama hala dava açılmadı. Baro olarak takipçisiyiz” dedi.

Olayın ardından İlçe Emniyet Müdürü Ercan İçli görevden alındı. Soruşturmayla ilgili bir gelişme yok, sorumlular bulunmadı.

23 Nisan akşamı polis şiddetini protesto etmek için yolu trafiğe kapatan gençlerin olduğu yere gelen araçtan, eylemcilere ateş açıldı. Açılan ateş sonucu dört kişi yaralandı. Araç, Sinan Saltıkalp’ı da ezerek ağır yaraladı.

Dört aydır Batman Medical Park Hastanesi’nde yoğum bakım servisinde tedavi gören Saltıkalp, 26 Ağustos Pazartesi günü yaşamını yitirdi.

27 Ağustos’ta Cizre esnafı Saltıkalp’ın ölümünden sorumlu olanları protesto etmek için kepenk açmadı. “Şehid namirin” sloganlarıyla karşılanan cenaze, binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüşün ardından defnedildi. Cenaze töreninden sonra Saltıkalp’in ezildiği yerde beş dakikalık oturma eylemi yapıldı. Ardından kitle alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde yürüdü ve Saltıkalp için kurulan taziye çadırını ziyaret etti.

“Failleri korumak cinayetleri teşvik eder”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, “Sorumlular hakkında işlem yapılmaması ilk değil maalesef” dedi.

“İdare ve yargının bu yönde sistematik bir pratiği var. Sorumluları tespit etmeme, cezalandırmama ve hatta koruma konusunda idare ve yargının sicili kabarık.”

“Panzerle ezilenler, polis kurşunuyla yaşamını yitirenler… Son bir yılda sadece Diyarbakır’da bu şekilde beş kişi öldürüldü: Şahin Öner, Aydın Erdem, Murat İzol, Nurhak Çartay, Özgür Arda.”

“Failleri korumak bu cinayetleri teşvik etmektir, bu ölümlerin sorumlusu olmaktır. Geç de olsa bu cinayetin sorumluları yargı önüne çıkmalıdır. Yetkilileri derhal harekete geçmeye çağırıyorum.”

Bilen: Delilleri savcılığa teslim ettik

BDP Cizre İlçe Başkanı Mehmet Ata Bilen de konuyla ilgili şunları söyledi:

“Olayın olduğu gün elimizdeki delilleri Cizre savcılığına ve kaymakamlığına ilettik. Sinan Saltıkalp’i ezen aracın plakası ve dört genci yaralayan silahtan kalan boş kovanları, olayla ilgili görüntüleri, sorumluların bulunması için teslim ettik. Olayı görenler de tanıklık yaptılar.”

“Ancak bir daha bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Sorumlular ortaya çıkarılmadı, yargılanmadı.”

Cumartesi Satıkalp’i anacaklar

HDK Gençlik Meclisi ve HDK Yürütme Kurulu Üyesi Betül Çobanoğlu da “Saltıkalp gibi onlarca genç katlediliyor, polis şiddetine maruz kalıyor” diye konuştu.

“Biz de HDK Gençlik olarak bu cinayetlere ve şiddete ses çıkarmak için, 31 Ağustos Cumartesi günü saat 12:00’de önce Cumartesi Anneleri’nin eylemine katılacağız ardından saat 13:00’te Sinan Saltıkalp’i anmak ve polis şiddetini kınamak üzere Galatasaray Lisesi’nin önünce olacağız.”

Baran Tursun Vakfı, Sinan Saltıkalp’in Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun (PSVK) 133. kurbanı olduğunu açıkladı.

Vakfın raporlarına göre aydınlatılmayı bekleyen çocuk cinayetleri sayısı, yıllara göre şöyle: 1989’da 2, 1990’da 21, 1991’de 12, 1992’de 116, 1993’de 66, 1994’te 86, 1995’te 7, 1996’da 6, 1997’de 7, 1998’de 2, 1999’da 12, 2000’de 3, 2004’te 1, 2006’da 8, 2008’de 1, 2009’da 3, 2010’da 6, 2011’de 28, 2012’de 10 ve 2013’te 2.

bianet