Gururlu(!) ebeveynlerin çocuklarının başarılarını sürekli teşhir etme isteği ile başlayan bu çılgınlığa belki de her ebeveyn az da olsa katkıda bulunuyor.

İnternet çok büyük ve korkutucu bir dünya; tehlikenin nereden geleceği hiç bilinmiyor. Gizlilik ayarları çoğu zaman yeterli olsa da sosyal medyada çocuklarımızla ilgili paylaşımlar yaparken dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var.

İşte, sosyal medyada paylaşmamanız gereken 5 fotoğraf:

Başkalarının çocukları

Elbette kendi çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medyada paylaşabilirsiniz; fakat bir partide veya gezide çektiğiniz fotoğraflardaki diğer çocukları etiketlemeden önce ailelerine danışmalısınız.

Okul adı

Eğer çocuklarınızın sınıfta veya okulda fotoğraflarını çekip sosyal medyada paylaşmak istiyorsanız, okulun adını gizlediğinizden emin olun.

Çıplak fotoğraflar

Evet, çocuğunuz banyodayken çok tatlı olabilir ve siz de çocuğunuzun ne kadar şirin olduğunu sosyal medyadan göstermek isteyebilirsiniz. Fakat, bunu yaparken çok büyük bir risk aldığınızı bilin.

Çoğu sosyal platform, çıplaklık standartlarını uyguluyor, ancak ebeveynler olarak daha dikkatli olmamız gerekiyor.

 

Çocuklarınızın ad ve soyadını içeren fotoğraflar

Bir okul etkinliğinde veya karne günü gibi özel zamanlarda çocuklarınızın adını gösteren bazı belgeler ve sertifikaları paylaşırken dikkatli olun. Adın ve soyadın olduğu kısmı kesin veya görünmez hale getirin.

Çocuğunuzun paylaşmanızı istemeyeceği fotoğraflar

Buna karar vermenin en iyi yolu, kendinizi çocuklarınızın yerine koymaktır.

Çocuğunuzun yerinde olsaydınız, bu fotoğrafınızın paylaşılmasını ister miydiniz? Eğer cevabınız hayır ise, fotoğrafı paylaşmayın. Eğer fotoğraf, utanç verici ise, çocuğunuza saygı duyun -ve hatta yaşı büyükse ona sorun- ve paylaşmayın.