Sağlıklı ve normal bir doğum için gebelik sürecinde ne yapabileceğinizi biliyor musunuz? Indiaparenting.com‘un tavsiyelerini aktarıyoruz…

Anne adayının, daha gebeliğinin ilk aylarında emin olabileceği tek şey varsa o da, önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca kendisi için yeni pek çok tecrübe edineceğidir. Bu durumun farkında olmak beraberinde bir dizi endişeyi de getirebilir. Elbette sezaryen tıbbi bir gerekçe olduğunda mutlaka başvurulması gereken bir yöntem. Öte yandan biliyoruz ki, normal doğum artık daha çok kadın tarafından tercih ediliyor. Peki normal doğum öncesi bir annenin dikkat etmesi gereken koşullar ve doğumu kolaylaştırabilecek önlemler neler olabilir dendiğinde akla ilk neler geliyor?

Uzun süre ayakta durmayın
Özellikle gebeliğin ileri evrelerinde gereğinden fazla ayakta durmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü yerçekimi kuvveti, bebeğin uterustaki duruşunu etkileyebilir ve bu da sizin yükünüzü artırır. Aynı nedenle ağır nesneler kaldırmamaya da dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı beslenme ve baharatlar
Baharatlar vücut sıcaklığını belli bir seviyede tutmanıza yardımcı olur. Eğer özel olarak bir allerjiniz ya da mide bozukluğunuz yoksa baharatlardan mümkün olduğunca yararlanabilirsiniz. Fakat baharatlar midenizde en ufak bir rahatsızlığa bile neden oluyorsa vazgeçmelisiniz.

Bromelayin enzimi
Mango, papaya, ananas gibi meyvelerde bulunan bromelayin enzimleri hücre yenileyici ve dokuları yumuşatıcı etkiye sahiptir. Özellikle döl yatağı çevresindeki dokunun esnekliğini arttırmak için hamileliğiniz esnasında mümkünse bu besinlerden tüketebilirsiniz. Fakat mutlaka taze olmalarına dikkat etmelisiniz. Bu meyvelerin bulunduğu konservelerde bromelayin enzimleri genellikle yok olmuş durumdadır.

Düzenli yürüyüşler
Gebelik döneminiz boyunca, tabii ki özel bir durum yoksa, yürüyüş yapmak hem sağlığınız hem de vücudunuzdaki yağ dengesini düzenlemek için yararlı olacaktır. Her gün yarım saat yürümenin bile çok faydalı olabileceğini göreceksiniz. Ayrıca yürüyüş yapmak, bebeğin uterusta doğru bir pozisyonda kalmasını ve normal doğumun daha kolay olmasını sağlayacaktır. Yapabildiğiniz kadar hızlı yürümek kaslarınıza da iyi gelir.

Kardio egzersizler
Elbette çok ağır olmayan kardio egzersizler fiziksel olarak güçlü kalmanızı sağlar. Bu nedenle yapabildiğiniz kadar ve mümkünse doktor kontrolinde egzersizler yapmak doğum öncesi ihtiyaç duyacağınız gücü korumanıza yardımcı olur.

Yoga
Yoga gebelik sürecinde hem psikolojik hem de fiziksel olarak sizi güçlendirecek egzersizlerden biridir. Gevşemenizi ve gebelikten kaynaklanan stresi bertaraf etmenize yardımcı olur. Gebeler için özellikle tavsiye edilen belli yoga egzersizleri, leğen kemiği bölgesini güçlendirerek vakti geldiğinde normal doğumu kolaylaştıracak bir etki de yapacaktır.

Yukardakiler hemen her durumda normal doğum öncesi duyabileceğiniz standart tavsiyeler. Bunun dışında mutlaka her gün yeteri kadar sıvı tükettiğinizden emin olmalısınız. Düzenli beslenmek, demir ve kalsiyum gibi enzimleri gıdalardan almak da çok önemli. İlk bakışta çok basit gibi görünen bu küçük egzersiz ve beslenme pratikleri sizi normal doğuma hazırlamaya yeterli olacaktır.

Kaynak: indiaparenting.com