Montessori Eğitim Derneği (MONED), veli ve öğretmenlere Montessori Eğitim Sistemi’nin anlatılacağı bir seminer düzenliyor. 7 Nisan, Pazar günü, saat 11.30’da Tunalı Otel’de yapılacak olan seminere konuşmacı olarak Association Montessori Internationale‘de bu sistemin eğitimini alan öğretmen Melek Çilingir katılacak.

MONED’li veliler seminer duyurusunda hem derneğin kuruluş amacını hem de seminerin içeriğini şöyle özetliyor:

“Bir sınıf düşünün çocukların kimisi yerde yastıklara uzanmış kitap okuyor, biri bulaşıkları yıkıyor, koltukta iki çocuk hararetle bir şey tartışıyor, bir grup canlıların tarih şeridini açmış, evrimleşen canlıların hangi çağlar arasında yaşadığını buluyor, bahçedekiler kilden ırmak modeli yapıp alüvyal oluşumları gözlemliyor, biri bahçeden topladığı yaprak örneklerini sınıflıyor, başka bir grup pisagor teoremini keşfediyor… Yetişkin olma sürecini, insanın kendini yapılandırması olarak tanımlayan Maria Montessori’nin eğitim felsefesi aslında harikulade bir özgürleşme hikayesi…”

Dernek ve seminer hakkında daha fazla bilgi için şu linkleri deneyebilirsiniz.

MONED ve MONED Facebook

Melek Çilingir kimdir?

1971 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Felsefe bölümünü bitirdikten sonra 12 yıl boyunca, kuruluşunda da çalıştığı üniversiteye hazırlık etüt merkezinde Türkçe ve Felsefe dersleri verdiği dönemlerde dünyadaki alternatif eğitim sistemleri üzerinde araştırmalarda bulundu. Türkiye’de alternatif eğitim modellerinin gerçekleştirilmesi amacıyla yaptığı araştırmalar sonucunda Montessori sisteminin eğitimini almaya karar verdi. 2009 yılında Uluslararası Montessori Enstitüsü AMI’nin Hindistan’daki merkezinde Navadisha Montessori Academy’de iki yıla yakın bir sürede 6-12 yaş grubu Montessori eğitimini aldı. 2011′de İtalya’daki Montessori Eğitim Merkezin’nde girdiği sınavla 6-12 yaş grubu diplomasını aldı.