Çocukları ve gençleri edebiyata yakınlaştıran çağdaş kitaplar yayımlayan Günışığı Kitaplığı, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini öykü yazmaya çağırıyor. Bu yılın yarışma teması ise arkadaşlık. 

Çocuk edebiyatımıza ustalara yakışan bir dil ve anlatım zenginliği katan öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak için düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan çocukları duygu, düşünce ve gözlemlerini yazarak ifade etmeye özendiriyor. Zengin ve doğru Türkçe kullanımının yerleşmesine katkı sağlamayı; çocukların öğrenim yaşamını yaratıcı uygulamalarla zenginleştirmeyi ve geleceğin yazarlarının yetişmesine öncülük etmeyi amaçlıyor. Yarışmanın teması, her yıl çocuk edebiyatımızın gözbebeği Zeynep Cemali’nin çok sevilen, çok okunan kitaplarından seçilecek bir cümleyle belirleniyor.

Zeynep Cemali ve çocuklar

Zeynep Cemali’nin çocuklar için yazdığı ilk kitap, Günışığı Kitaplığı tarafından 1999’da yayımlanan Ben, Çınar Ağacı ve Pufböreği’ydi. Ertesi yıl çıkan Gül Sokağı’nın Dikenleri, onun güçlü bir öykü anlatıcısı olduğunu kanıtladı. Cemali, kendine özgü öyküsel dilini romanlarında da başarıyla geliştirmeyi sürdürdü Patenli Kız ve Ballı Çörek Kafeteryası gibi, öykülerle örülü romanlarının yanı sıra Çılgın Babam ve Öykü Öykü Gezen Kedi gibi öykü kitaplarıyla her yaştan okuyucuya ulaştı. Kasım 2009’da İstanbul’da yaşama veda eden Zeynep Cemali’nin, ardında bıraktığı son romanı Ankaralı, 2011 Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Sanat Ödülü’ne değer görüldü.

Yarışma şartnamesi için tıklayın

Yarışmanın seçici kurulunda ise şu isimler bulunuyor:

Necati Güngör

Gülsüm Cengiz

Aslı Tohumcu

Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün

Dr. Müren Beykan