Geçen ay Evanston’da bir ortaokulda kız öğrenciler tayt giyerek kıyafet yönetmeliğini protesto etti.

Okul yönetiminin taytlı kızlar için “erkeklerin dikkatini dağıtıyorlar” demesi üzerine kız öğrenciler rahat bir şekilde okula gelmek istediklerini ve erkeklerin tepkileri yüzünden cezalandırılmayı hak etmediklerini belirttiler.

Tayt giyebilmek için başlatılan kampanyada 500 imza toplandı.

Protestoya önayak olan 13 yaşındaki Sophie Hasty ile kıyafet yönetmeliğinin yarattığı mağduriyet, Instagram’ın siyasi gücü ve tayt giymenin faydaları hakkında konuştuk.

Kıyafet yönetmeliğinin bir sorun olduğunu ne zaman fark etmeye başladınız?

Geçen yıl, kıyafet yönetmeliği dikkatimi bu kadar çekmemişti. Ama bu yıl, öğretmenler saçma sapan nedenler göstererek daha sıkı yaptırımlar uygulamaya başladılar. Bunun temel nedeni de erkeklerdi. Yani bu, erkek öğrenciler bizi bu sebeple taciz ettikleri takdirde yine bizim suçlu olacağımız anlamına geliyordu. Erkeklerin verdiği tepkiler yüzünden cezalandırılan yine bizler olduk.

Kampanya nasıl başladı?

İlk olarak arkadaşlarım, ben ve yedinci sınıfa giden kızlar, hep beraber belirlediğimiz bir gün tayt giymeye karar verdik, ama bunun gerçekten de işe yarayacağını bilmiyorduk. Sonra, üst sınıfımızdaki öğrencilerin bunu Instagram ve Facebook üzerinden paylaştığını ve bir imza kampanyası başlattıklarını gördük.

Öğretmenler protestonuza nasıl tepki gösterdi?

Kıyafet yönetmeliğine harfiyen uyan öğretmenler çok sinirlendi. Diğer öğretmenler ise yapılacak hiçbir şey olmadığını, hiçbir şeyin değişmeyeceğini ve olayların bu kadar büyütülmemesi gerektiği görüşündeydiler. Komik olduğunu düşünüyorlardı. Ama bence biz çok önemli bir şey yaptık, çünkü birçok muhabir bu konuyu konuşmak için geldi ve bu konu hakkında gazetelerde bile yazılar yazıldı.

Kampanyada son durum nedir?

Geçen gün okulda yoga pantolonları ile ilgili bir toplantı yapıldı. Tayt hala bir yönetmelik ihlali olarak görülüyor, fakat biz vazgeçmeyeceğiz. Bu ay bu konu için bölgedeki okulların tamamını kapsayan başka bir toplantı daha yapılacak. İşler biraz değişiyor, ama ne kadar değişir, bilmiyorum. Göreceğiz.

Tayt giymeyi neden seviyorsunuz?

Eşofmandan sonra en rahat şeyler taytlardır. Öğretmenler okula bir öğrenim yılı boyunca her gün pantolon giyerek gelmenin ne kadar rahatsız edici bir şey olduğunu hiç anlamıyorlar.