Prima, Türkiye’de yaptığı araştırmada bebeklerin uyku sorunlarını araştırdı. Araştırmaya göre Türkiye’de bebeklerin yüzde yetmişinden (yüzde 72) fazlası her gün uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

Bebeklerin sağlıklı ve mutlu gelişimine katkı sağlamak ve bu sayede anne ve bebeklerin hayatlarını iyileştirmek amacı doğrultusunda hareket eden Prima, yaptığı araştırma ile Türkiye’deki bebeklerin uyku sorunlarını araştırdı.

Araştırmaya göre; anneler bebekleri için etkin bir uyku öncesi rutini oluşturmakta güçlük çekiyor. Araştırma sonuçları Türkiye’de bebeklerin yüzde yetmişinden (yüzde 72) fazlasının her gün uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kaldığını ve son derece değerli olan uyku sürelerinin hatırı sayılır bir kısmında uykusuz kaldıklarını gösteriyor. Araştırma sonuçları ayrıca Annelerin neredeyse beşte birinin (yüzde 19’u) bebeklerinin tüm gece sorunsuz olarak uyumasını hiç sağlayamadıklarını ortaya koyuyor.

Uzun ve kesintisiz bir uykunun bebek gelişimindeki önemi ve araştırmanın ortaya çıkardığı annelerin yaklaşık onda birinin (yüzde 9’unun) bir bebeği uyurken rahatsız edecek faktörler hakkında bilgi sahibi olmaması göz önünde bulundurulduğunda, annelerin bu konuda yardıma ihtiyacı olduğu görülüyor.

Araştırma sonuçları Türkiye’de bazı annelerin bebeklerin uyku sorununu çözdüğünü de gösteriyor; Türkiye’de bebeklerin yaklaşık üçte biri (yüzde 27’si) haftanın yedi günü gece boyunca sorunsuz şekilde uyuyabiliyor.

Sebep: Boş mide ve ıslak bez

Türkiye’deki annelerin bir kısmı, bebeklerinin uyku kalitesini etkileyen birden fazla faktör olduğunun bilincindeler. Bebeklerin uyku sorunları genelden aza göre listelendiğinde; listenin başında bebeğin boş mideyle uyuması yer alıyor. Annelerin dörtte biri (yüzde 26,8’i) sıkıntılı bir gece uykusunun en önemli tetikleyicisi olarak bebeklerin aç karınla yatmasını gösteriyor. İkinci sırada ise bebeğin ıslak bir bezle uyuması geliyor. Annelerin yaklaşık beşte biri (yüzde 17’si) ıslak bir bezin bebeklerinin uykusunun bölünmesinde rol oynayacağını ifade ediyor. Diğer faktörler arasında: diş çıkarma, gürültü ve oda sıcaklığı da yer alıyor.

Gece uykusu iyidir

Araştırma, Türkiye’deki annelerin bebekleri için deliksiz uykunun öneminin farkında olduğunu ortaya koyuyor. Annelerin beşte dördü (yüzde 80’i) bebeklerinin iyi bir gece uykusunun ardından oyun oynarken ve yeni şeyler öğrenirken dikkatlerini daha uzun süre koruyabildiğini belirtiyor. Ayrıca birçok anne, bebeklerinin deliksiz bir uykudan uyandığında çevreleriyle daha olumlu ilişkiler kurduğunun farkında. İyi bir uyku; sabahların, anne ve bebek için daha eğlenceli ve verimli geçmesini sağlıyor ve bebeğin gelişimini olumlu etkiliyor.

Türkiye’deki annelerin yaklaşık dörtte biri (yüzde 24’ü), bebeklerinin olumlu bir ruh haliyle uyanması için gece en az 10 saat uyuması gerektiğini düşünüyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda bebeğin gece dinlendirici bir uyku uyumasını sağlamanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye’deki anneler tarafından bebeklerinin yatmadan önce iyi hissetmesi amacıyla yapılanlar arasında en çok bebeğe şarkı söylemek (yüzde 40) ve uyuyana kadar bebeğin yanında oturmak (yüzde 36) gibi rahatlatıcı ritüeller tercih ediliyor. Ancak yine de bu ritüeller diş çıkarma ve ıslak bir bez gibi rahatsız edici faktörlere karşı fazla etkili olamıyor.

Çözüm önerileri

Akşam yemeği: Bebeğinizin günün son yemeğinde yeterince gıda ve sıvı aldığından emin olun. Ortamdaki gürültü seviyesini ve ışık miktarını azaltarak bebeğinizin rahatlamasını sağlayın.

Rahatlatıcı banyo: Bebeğinizin banyoyu akşam rutininin bir parçası olarak algılamasını sağlayın. Sıcak su bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca bebeğinizi hafifçe okşayarak nazik bir masaj yapabilir ve böylece bez değiştirme işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

İyi bebek bezi: Yüksek emme kapasitesine sahip bir bez tercih edin. Böylelikle bebeğinizin deliksiz bir uyku uyuma şansını maksimuma çıkarmış olursunuz. Prima, çözüm olarak Aktif Bebek adlı ürününü öneriyor.

Duygusal bağ: Uyuyana kadar bebeğinizin yanında kalın. Varlığınız ona cesaret verecektir. Ayrıca yanında olduğunuzu bilmenin rahatlığı, bebeğinizin daha çabuk uykuya dalmasını sağlayacaktır.