Gökçe Doğu, Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda kendi okuma tercihlerini yazdı. Mitoloji ve fantastik edebiyat meraklısı Gökçe, bu tarzı sevenlere Harry Potter, Olimpos Kahramanları gibi kitapları, farklı tarzlardan hoşlananlara Bir Genç Kızın Gizli Defteri’ni önerdi.

Öncelikle merhaba!

Ben Gökçe Doğu. 12 yaşındayım. Efdal İlköğretim Okulu’nda yedinci sınıf öğrencisiyim. Bu hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlandığı için benden bu yazıyı yazmam istendi.

Önce Dünya Çocuk Kitapları Haftası ile ilgili kısa bir bilgi vereyim: Bu haftanın kutlanmasını ilk kez, 1917 yılında Amerikan İzcilerinin Kitaplık Yöneticileri önermiş ve 1919 yılından itibaren kutlanmaya başlanmış. Ülkemizde ise bu haftanın kutlanmasına, 1947’de başlanmış.

Ben de şunu söylemeliyim ki kitap okumak benim en büyük hobim. Özellikle mitolojiyle ilgili olan veya fantastik kitapları seviyorum. Ne yazık ki ülkemizde yeterince bilgi verme amaçlı mitolojik kitap yok. Bu yüzden İngilizce okumayı tercih ediyorum. Şimdi sizlere çok sevdiğim birkaç kitabı anlatacağım:

*Harry Potter Serisi: Evet, zaten çok ünlü olduğunu biliyorum ama ben gerçekten büyük bir Potterhead’im (Harry Potter hayranlarına böyle deniyor).

Joanne Kathleen Rowling okurlarına bambaşka bir dünyayı gösterdi ve serinin son filmi vizyona gireli bir yıl olmasına rağmen kimse bu dünyadan kopamayınca Rowling bize bir başka sürpriz yaptı. Bir internet sitesi açtı. Burada asa alabiliyor, okula gidebiliyor ve yan rollerde olan karakterlerin hayat hikayelerini Rowling’den öğrenebiliyor, iksir hazırlıyor ve düello yapabiliyoruz.

*Percy Jackson ve Olimposlular / Olimpos Kahramanları / Kane Günceleri: Bu üç kitap serisi de mitolojiyi anlatıyor fakat Percy Jackson ve Olimposlular Yunan Mitolojisi’ni anlatırken Olimpos Kahramanları Roma, Kane Günceleri Mısır Mitolojisi’ni konu alıyor.

Bu serilerin yazarının adı Rick Riordan. Bu seriler genelde gençlerin mitolojik tanrılarla geçen maceralarını anlatıyor.

*Bir Genç Kızın Gizli Defteri Serisi: İpek Ongun’un kaleme aldığı bu 10 kitaplık seride Serra adlı bir genç kızın liseden başlayarak serüvenleri anlatılıyor.

Serra aynı zamanda anne ve babasının boşanması veya taşınmak gibi zorlukları yaşıyor, asla kopmayacak arkadaşlık bağları kuruyor ve altıncı kitapta evleniyor. Sekizinci kitapta ise bir bebeği oluyor Serra ve eşi Özgür’ün.

Sürükleyici, sürprizlerle dolu harika bir seri. Bu seriye başlamamın nedeni okulda bu serinin dokuzuncu kitabını zorunlu olarak okutacak olmalarıydı. Sonradan çoğu arkadaşımla kitapları okumaya başladık ve çok sevdik.

*TÜBİTAK’ın Yunan ve Roma Mitolojisi: Mitoloji alanında yararlandığım en kapsamlı Türkçe kaynaktır.

*Açlık Oyunları: İlk kitabını arkadaşımdan alıp okumuştum. Daha ilk bölümde beni öyle sarmıştı ki derslerde verilen testleri çok hızlı yapıp yine kitaba gömülüyordum.

İlk ve ikinci kitabı çok beğenmeme rağmen üçüncü de “Keşke böyle olmasaydı,” dediğim yerler oldu. Yine de son çok şaşırtıcıydı. Tavsiye ederim. Kitap sadece çocuklar ve gençler için değil. Babam da benim ısrarımla okudu ve beğendi.

Kısacası kitaplar beni sadece eğlendirmiyor. Mesela, biriyle bir konu hakkında konuşurken “Sen bunu nereden öğrendin” sorusuyla karşılaşıyorum. Cevap okuyarak olmalı. Gerçekten de kitaplar bize o kadar çok bilgi veriyor ki…

Ne yazık ki benim sınıfımda bile kitap okuyan çok az. Bizim okulumuzda her ay bir saat kitap okuma dersi yapılıyor. Herkes istediği kitabı getirerek bir saat boyunca okuyor. Bu etkinlik sadece öğrencileri değil, öğretmenleri ve personeli de kapsıyor. Hatta veliler bile bu etkinliğe katılabiliyor.

Bence bu tabii ki iyi bir şey ama hem tüm okullarda olmalı hem de artmalı. Çünkü bazı arkadaşlarım var ki ayda bir kitap okuyorlar. Oysa okuma alışkanlığı şimdi kazanılmazsa ne zaman kazanılabilir ki? Sonuç olarak herkesin daha çok kitap okuması gerektiğini vurgulayarak Dünya Çocuk Kitapları Haftanızı kutluyorum.

* Harry Potter serisi, J. K. Rowling, Yapı Kredi Yayınları

* Olimpos Kahramanları serisi, Rick Riordan, Doğan Egmont Yayıncılık

* Kane Günceleri, Rick Riordan, Doğan Egmont Yayıncılık

* Percy Jackson ve Olimposlular, Rick Riordan, Doğan Egmont Yayıncılık

* Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisi, İpek Ongun, çeşitli baskılar Artemis Yayınları, Epsilon Yayınları ve Altın Kitaplar’dan yayınlandı.

* Yunan ve Roma Mitolojisi, Colette Estin ve Helene Laporte, TÜBİTAK Yayınları

* Açlık Oyunları, Suzanne Collins, Pegasus Yayınları

Kaynak: Bianet.org