Evet, aldık kızımız eve geldik ve bizim için muhteşem günler başladı.

Ancak bundan sonra her 3 ayda bir kurumu ziyaret etmemiz gerekiyordu. İlk ziyaretimizin tarihi yaklaştığında bizi yine aldı bir heyecan.

Ne olacak, ne soracaklar, nasıl olacak?

Belirsizlik başa bela anlayacağınız!

Randevu günümüz geldi çattı. Giydirdik, süsledik kızımızı gittik kuruma. Bacaklarım titriyor heyecandan. Odadan içeri girdik ve kim varsa bir ayaklandı. Söylediğim gibi tüm süreç boyunca zaten çok güler yüzle karşılanmıştık ama şimdi bir bebekle yüzler başka bir gülüyordu.

Kızımız kucaktan kucağa gezmeye başladı. Biz de sosyal hizmet görevlimizin karşısına oturduk ve yine korkmanın ne kadar gereksiz olduğunu anladım. Tüm süreç boyunca sohbet havasında geçen görüşmelerimiz gibi, yine başladık sohbet etmeye. Üstelik şimdi konu konuşmayı en sevdiğim konu, kızım.

Neler mi soruyorlar? Aklımda kaldığı kadarıyla:

Günlerimiz nasıl geçiyor?

Neler yapıyoruz?

Nelerden hoşlanıyor?

Nasıl uyuyor?

Her ay düzenli yaptırdığımız doktor kontrollerimizde aldığımız raporları dosyasına koydular. Burası çok önemli. Bebeğinizi aldıktan sonra ayına göre her ay düzenli doktor kontrolleri yaptıracaksınız zaten. Bu kontrollerde doktorunuzdan kontrol sonrası görüşlerini belirttiği bir rapor almanız gerekiyor. Bu raporları da her kurum ziyaretinizde yanınızda götürüp teslim etmeniz gerekiyor.

İkinci kontrolümüzde sosyal hizmet görevlimiz kendisi ile değil bir psikologla görüşeceğimizi söyledi. Tabii, yine biraz heyecan.

Ama yine korktuğumuz gibi olmadı.

İkinci görüşmemizde kızımız 8 aylık olmuştu. Tabii, sohbet yine onun üzerinden ama yaş gelişimine uygun olarak ilerledi.

Nelerden keyif alıyor?

Hangi yemekleri seviyor?

Hangi meyveleri seviyor?

Nelere gülüyor?

Üçüncü ve dördüncü görüşmeler de bunlardan pek farklı değildi.

Tabii, belirtmekte fayda var. Karşımızda uzmanlar var. Bizi rahatlatıyorlar, sohbet ediyoruz ve onlar sizin cevaplarınız kadar vücut dilinizi ve çocuğunuzla iletişiminizi de gözlemliyorlar. Yani, söyledikleriniz kadar söylemediklerinizi de görüyorlar.

Dördüncü görüşmemizde bir yılımızı doldurmak üzereydik. Dava süreci hakkında tüm sorularımıza sabırla cevap verdiler ve yapmamız gerekenleri adım adım anlattılar.

Dördüncü görüşmeden sonra artık bir daha kurum ziyareti yapmayacaktık.

***

birevlatedindik.biz