Bisikletle sekiz yıldır sıradışı seyahatler yapan Soner-İnci Sarıhan çifti, çocukları Tibet’in dünyaya gelmesiyle birlikte seyahatlerine farklı bir boyut kazandırdı.

Öğretmen çift, Tibet’i de yanlarına alarak bisikletle dünyayı turlamayı hedefledi. 22 aylık Tibet’i ilk kez 2011’de ardından 2012’de olmak üzere iki kere binlerce kilometre pedal çevirerek farklı ülkeleri gezdiren Sarıhan çifti şimdi Kuzey Kutup Dairesi’ne doğru pedal çeviriyor.

Şimdiye kadar küresel iklim değişikliğinin yerküre üzerindeki olumsuz etkisinden, toprakların erozyonla yok olup gitmesini engellemeye kadar pek çok çevresel mesajlar veren Sarıhan ailesi Kuzey Kutup Dairesi’ne bisikletle giden ilk Türk aile olmayı hedefliyor. Yolculuğa çıkmadan önce uzun gündüz kuşaklarına ve yaz olmasına rağmen soğuk havaya hazırlanan öğretmen çift ve Tibet, 1 Temmuz’da Almanya’nın Hamburg kentine uçakla gitmişti. 30 gündür kuzeye doğru pedal çeviren aile, İsveç’in Mariestad kentine ulaştı.

Kuzey Kutup Dairesi’nin başladığı 66. enleme kadar ilerlemeyi planlayan aile, uzun gündüzler yaşıyor. Güneşin 23.00’da battığını belirten Soner Sarıhan (37), çadırda kaldıklarını kimi zaman da kendilerinin misafir etmek isteyen insanların evlerinde kaldıklarını söyledi. Sarıhan, “Hiç alışık olmadığımız gün sistemine girdik. 23.00’a doğru batmaya başlayan güneş, birkaç saat sonra yeniden doğuyor. Kuzeyde yazın işler böyle. Sevindirici gibi görünse de kışın tam tersi olduğunu düşünmek gerekiyor” dedi.

Sosyal Bilgiler öğretmeni Soner Sarıhan, gençlere zorluklar karşısında yılmamaları gerektiği mesajını verdiklerini söyleyerek, “Doğa ile barışık yaşamak, daha az tüketerek, daha yavaş yaşamak mümkün. Çünkü dünyanın enerji kaynakları tükeniyor” dedi. Sınıf öğretmeni İnci Sarıhan ise “Bebeklerin fiziksel, zihinsel, ruhsal gelişimlerini en olumlu yönde etkileyecek şartlar doğada mevcut” dedi.

Sarıhan ailesinin Kuzey Kutup Dairesi’ne yolculuğu 2 ay sürecek. Bisikletle dünyayı gezmek için 8 yıldır seyahatlere çıkan aile, önümüzdeki yıl Almanya-Rusya arasındaki ülkeleri dolaşacak. Sarıhanlar, 2011’de Tibet’le birlikte Avrupa kıtasında 3 bin 500 kilometre, 2012’de 3 bin 700 kilometre pedal basmıştı. Tibet, bu seyahatle yaklaşık 11 bin kilometre bisikletle dolaşmış olacak. 17 ülkede toplam 26 bin kilometre bisiklet kullanan Sarıhan çiftinin Türkiye-İran-Pakistan- Hindistan-Nepal yolculukları “Pedalımda 5 Ülke” adlı kitapla doğaseverlerle buluşmuştu. Sarıhan çiftinin sıra dışı yolculukları Spot adlı uydu cihazı ile Türkiye’den takip edilirken, minikgezgin.com’dan tüm detaylar görülebiliyor. Bu seyahate AKUT ve Adım Adım destek veriyor.

milliyet