Taşlı sopalı bir kavgada çocuklarınızın kemiklerini kırabilirsiniz ama onların canını asıl yakanın kullandığınız kelimeler olduğunu bilmeniz gerekir. Yanlış uygulanan sözlü disiplin teknikleri, çocuğunuzu depresyona ve saldırgan tutumlar geliştirmeye sürükler. Bağırma, küfür etme ve aşağılama gibi sözde tekniklerin yarardan çok zararı vardır.

13 ve 14 yaşları arasında 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile yapılan bir araştırma, çocuklarda gözlemlenen depresyon ve kötü davranışların, yanlış disiplin tekniklerinden kaynaklandığını ortaya çıkardı. Yanlış tekniklerin, istenmeyen davranışları arttırdığı gözlemlenirken çocukların kimlikleri üzerinde de olumsuz etkileri olduğu belirtildi.

“Çocukların öz kimliklerini geliştirmeye başladığı ergenlik oldukça hassas bir dönemdir. Onlara bağırdığınızda benlik imajlarını zedelersiniz; yetersiz, değersiz ve işe yaramaz hissetmelerine sebep olursunuz. Bu yüzden ebeveynler mümkün olduğunca sakin olmalıdır.” diyor Ming-Te Wang.

Uzmanlar, istenmeyen davranışları tetikleyen aşırı ve katı ebeveynlik tarzı yerine çocuğun kendi kimliğini rahatça keşfetmesine yardımcı olan Laissez-faire/serbest bırakıcı ebeveynlik tarzını öneriyor.

Boy sitting against wall

Boy sitting against wall