Sağlık Bakanlığı, normal doğumu teşvik için “Keyifli Doğum Üniteleri” uygulamasını hayata geçiriyor. Bu uygulamayla birlikte anne adayları özel odalarda doğum yapabilecek.

Sağlık Bakanlığı “Keyifli Doğum Üniteleri” kuruyor. Ünitelerin amacı ise anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek.Bu yeni uygulamada doğumhaneleri yerini, özel süit odaların alacağı belirtildi. Anne adayı, doğumu süit standardındaki kendi odasında ve ameliyat masasına dönüşebilen özel yatağında yapabilecek.

Keyifli Doğum Ünitesi’nde anne adayı için birçok uygulama yer alacak. Bunların başında doğum öncesinde hastanın gevşemesi için pilates yaptırılması geliyor. 

Ayrıca anne adayı, iki psikolog ve nlp teknikleri, yani mükemmellliği modelleyen teknikler eşliğinde doğuma hazırlanacak. Amaç hamilelik döneminin psikolojik açıdan çok daha rahat geçmesini sağlamak. Üstelik annenin rahat doğum yapmasını sağlayacak tüm bu hizmetler için hastadan hiç bir ücret alınmayacak.

Anne adayının keyifli doğum ünitesinden yararlanabilmesi için bir tek şart, anne ve babanın 9 ay boyunca gebelik eğitimlerine katılmaları. Bu eğitimlerde, anne adayı normal doğuma hazırlanacak.

Keyifli doğum ünitesi ilk olarak ağustos ayında İstanbul’da, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde hizmet vermeye başlayacak. Sağlık Bakanlığı, tek odayla başlayan pilot uygulamayı daha sonra yaygınlaştıracak.

CnnTürk.com