Tek çocuklu bir ebeveyn olarak çoğu zaman kızımın yalnız başına oyun oynamasından rahatsız oluyorum. Fakat, tek çocuklu veya çok çocuklu bir ebeveyn olmanın aslında çok da fark ettiğini düşünmüyorum, çünkü çoğu anne de oyunlarına eşlik edemediği için çocuğunu yalnız bıraktığını düşünerek suçluluk duyuyor.

Anneler olarak, elbette çocuklarımızla zaman geçirmek, onlarla iletişim kurmak ve aramızdaki bağı güçlendirmek için çaba harcamalıyız. Fakat, çocuklarımıza zaman ayırırken kendimize zaman ayırmayı da ihmal etmemeliyiz.

Çocuğun yalnız kalabilmeyi başarabilmesi önemli bir hayat becerisi olduğu için ebeveynlerin çocuklarına kendi ile baş başa geçirdiği her andan zevk alabilmeyi öğretmesi gerekir.

Çocuğun tek başına vakit geçirmesi önemlidir, çünkü çocuk:

1. Zaman yönetimini öğrenir.

Çocuğun yanında onu kontrol edecek ve yönlendirecek kimse olmadığında çocuk kendi zamanını kendi başına yönetmeyi öğrenecektir. Tek başına oynamak çocuğun bireysel başarısında önemli yere sahiptir, kendi çabalarıyla istediği şeye ulaşmaya çalışan çocuk günün sonunda bağımsız bir şekilde ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenir.

2. Kendi eğlencelerini yaratabilirler.

Boşandıktan sonra tek başına yaşamak çoğu zaman huzurlu gibi görünse de benim için oldukça zordu. Kızımın babasıyla geçirdiği zamanı doldurmak için yeni yollar bulmam gerekiyordu. Aynı durum çocuğum için de geçerliydi, yalnızken eğlenebilmeyi öğrenmemiz gerekiyordu. Kendi eğlencemizi yaratabilmenin büyük bir beceri olduğunu ve hayal gücünün gelişimini desteklediğini biliyordum.

Unutmayın, çocuğunuz yalnız başına oynadığında arkadaşlarıyla oynadığı zamanlardan daha yaratıcı aktiviteler arayışında olacaktır. Çünkü çocuğunuzun yalnızken yaratıcı olmak dışında yapabileceği başka bir şey yoktur.

3. Hayatta her anın arkadaşlarıyla geçmeyeceğinin farkına varırlar.

Hayat her zaman arkadaşlarla oyun oynayarak, konuşarak ve eğlenerek geçmez. Yalnız geçireceğimiz zamanlar mutlaka olacaktır; çocuğun hayatın bir partiden ibaret olmadığını bilmesi önemlidir. Böylece, çocuk yalnız başına geçirdiği dakikalardan sonra kendisi için eğlenceli olan anların kıymetini daha iyi anlar.

4. Kendi ile zaman geçirmekten zevk almayı öğrenir.

Beş saniye de olsa kendi başınıza sevdiğiniz bir şeyi yapmanın verdiği mutluluk paha biçilemezdir. Evet, çocuklar da kendilerine zaman ayırıp onları mutlu eden şeyleri yapmalıdır.

5. Kendi başlarına problem çözmeyi öğrenirler.

Bir çocuğa bağımsız olma fırsatı verildiğinde, çocuk kendi çözümlerini üretmeye çalışır. Çocuğunuzun kendi başına sonuca ulaşması için ona zaman verin.

6. Size kendinizle baş başa kalabilmeniz için zaman verirler.

Çocuğunuza kendi başına yapması gereken şeyler için zaman ve mekan sağladığınızda aslında onlara annelerin de bazen yalnız kalmaya ihtiyacı olduğunu ve yaptıklarınızı takdir etmeyi de öğretmiş olursunuz.