Doksanlı yıllarda çocuk olmak harika bir şeydi. Seksenli yılların efsane filmlerini tekrar tekrar izleyebiliyordum.

1997 senesini, anneme Okyanusun Kalbi kolyesini alması için yalvararak geçirdiğimi hatırlıyorum. Doksanlı yılların sonlarına doğru en sevdiğim şey ise, Büyüyen Canavarlar filmini kamp arkadaşlarımla birlikte yeniden çekmekti sanırım. Doksanlı yıllar bir çocuk için muhteşem zamanlardı.

Eğer siz de çocuklarınızın bu döneme ait filmleri izleyerek büyümelerini istiyorsanız doksanlı yıllara ait listelediğimiz 10 harika filmi ihmal etmeyin.

Müthiş Dadı

Yıl: 1993

Neden izlenmeli?

Boşanmış ebeveynlerin hayatlarına dair gerçekçi bir resim sunan ve Robin Williams’ın başrolünü üstlendiği film, çocuklara koşulsuz sevgiyi öğretiyor.

Matilda

Yıl: 1996

Neden izlenmeli?

Matilda, sihir yapabilen küçük bir kızdır. Fakat, film boyunca sihir yapmadan da herkesin bir şeyleri değiştirebilme yeteneği olduğuna tanık oluyoruz. Tek ihtiyacımız olan şey ise, cesaret!

Matilda karakteri çocuklara her zaman doğrunun yanında, inandığı şeylerden vazgeçmeyen bir kız çocuğu portresi çiziyor.

Sokak Çocukları

Yıl: 1993

Neden izlenmeli?

Scotty Smalls arkadaşlarından ayrılmak zorunda kalan ve yeni arkadaşlar edinmeye çalışan bir çocuktur. Bu film, Scotty ile birlikte çocukların zor zamanlarının nasıl üstesinden geleceğini samimi bir dille anlatıyor.

Özgür Willy

Yıl: 1993

Neden izlenmeli?

Yaban hayatını koruma üzerine kurulu bu film, çocuklara hata yaptıktan sonra doğru yolu bulmayı, sevmeyi, hayvanlar ve insanlar arasındaki gerçek dostluğu anlatıyor.

Jack

Yıl: 1996

Neden izlenmeli?

Çocukken en sevdiğim filmlerden biriydi; Diane Lane’in ilginç annelik içgüdüleri, Brian Kerwin’in komik babalık halleri ve en önemlisi Robin Williams’ın bir çocuğun masum kalbini güzelce yansıtabilme yeteneği… Biraz farklı görünen fakat herkes gibi sevilmek isteyen Jack ile zaman geçirmeyi seveceksiniz.

Forrest Gump

Yıl: 1994

Neden izlemelisiniz?

Belki de Tom Hanks’in en harika rolü.

Farklı olmak, hayattaki yerini bulmak, kalbini ve ruhunu takip etmek ve masa tenisi oynamayı öğrenmek… Farklı olduğu için zorbalıkla karşılaşan bir çocuğun büyümesine, aşkla, kayıplarla ve ebeveynlik ile başa çıkmayı öğrenmesine şahit oluyoruz.

Evde Tek Başına

Yıl: 1990

Neden izlemelisiniz?

Her çocuğun izlemesi gereken bu eğlenceli filmde, çocuklara tehlikeli bir durumla karşılaştığında neler yapması gerektiği de öğretiliyor.

Home-Alone

Hayat Güzeldir

Yıl: 1997

Neden izlenmeli?

Ortaokulda İtalyanca dersinde izlediğim bu film, bütün hayatım boyunca varlığını sürdürdü. Guido ve oğlu arasındaki dokunaklı anlar, koşulsuz sevgiden üstün herhangi bir şeyin olmayacağının en büyük göstergesiydi. Filmin geçtiği zor dönemin içerisine serpiştirilmiş mizah gerçekten ilham vericiydi. Çocuklarınız Guido’nun kaygısız ruhunun samimiyetine gülerken aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı ve toplama kamplarına dair bir bakış açısı edinecekler.

Kız Arkadaşım

Yıl: 1991

Neden izlenmeli?

Her çocuğun ilk aşk filmi olan bu film, ölüm, kalıcı dostluklar ve bekar ebeveynlik temasına odaklanıyor.

My-Girl

Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi

Yıl: 1999

Neden izlenmeli?

Kardeşler arasındaki rekabet, üniversite başvurusu, ilk sevgililer ve aşırı koruyucu ebeveynler ile mücadele. Sosyal medya olmadan önce liseler neye benziyordu, Tinder çıkmadan önce insanlar nasıl sevgili oluyorlardı gibi sorulara cevaplar bulabileceğiniz harika bir film.