Borusan Contemporary atölyeleri, her ay farklı içerikle karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Değişen atölye atmosferi ile çocukların farklı disiplinleri denemesini sağlayan bu atölyeler, 5-12 yaş aralığındaki çocuklar için her hafta değişen iki saatlik çalışmalardan oluşuyor.

İşte, Borusan Contemporary’nin Kasım ayına özel, çocuklar için hazırladığı atölye programı:

06.12.2014

Bir İstanbul Vitrayı (8 – 12 yaş)

Rehberli kısa sergi turunda koleksiyonda yer alan çalışmalar incelenir. Perili Köşk’ün pencerelerinden boğazdaki gemiler, köprü, yelkenliler ve İstanbul’un karakteristik yapıları etüt edilir. Farklı boyutlarda kesilmiş asetatlar üzerine seçilen konularla ilgili özgün bir vitrayın yapıldığı eğlenceli bir çalışmadır.

07.12.2014

Kendi Canavarını Kendin Yap (5 – 7 yaş)

Kısa bir sergi turu ile koleksiyonda yer alan üç boyutlu çalışmalar ve mekâna özgü heykeller incelenir. Ardından atölye çalışmasına geçilir. Her katılımcının, bir sanatçı gibi kendi canavarını ve kişisel tasarımlarını yaptığı, kürdan, strafor ve diğer malzemelerin kullanıldığı eğlenceli bir heykel çalışmasıdır.

13.12.2014

Heykel Sanatı ile Tanışma (8 – 12 yaş)

Borusan Contemporary’de yapılan kısa bir gezide, görülen üç boyutlu çalışma örnekleri ile ilgili sorgulama yapılır. Renkli teller, kablolar, plastilin, tüy ve diğer üç boyutlu malzemelerin kullanıldığı, konstrüksiyon, boyut, heykel yapım tekniklerinin sorgulanacağı, üç boyutlu bir heykel çalışmasıdır.

14.12.2014

Fillerin Dansı (6 – 10 yaş)

Rehberler eşliğinde yapılan tur ile yeni sergideki eserler incelenir. Koleksiyon ve sergide yer alan çalışmalardan yola çıkılarak köpük ve benzeri malzemeler, özel bir düzenekle dizayn edilen makine ile şekillendirilir. Çocukların ilgisini çeken en büyük canlılardan biri olan filden yola çıkarak form, inşa gibi becerilerin geliştirildiği, bir fil yapma çalışmasıdır.

20.12.2014

Organik Baskı (8 – 12 yaş)

Rehberler eşliğinde yeni sergi turu sırasında baskı çalışmaları incelenir. Bu eserlerden yola çıkarak herkesin kişisel baskı yapmasına olanak veren çalışmaya geçilir. Organik kalıpların hazırlandığı, bazen bir yaprağın, bazen farklı bir nesnenin kalıba dönüştüğü, boyama ve basma aşamalarının deneyimlendiği son derece yaratıcı ürünlerin çıkmasına olanak sağlayan eğlenceli bir baskı resim çalışmasıdır.

21.12.2014

Venedik Yolculuğu (7 – 11 yaş)

Rehberli kısa sergi turu sırasında koleksiyon ve sergide bulunan çalışmalar incelenir. Her katılımcının bir konsept belirleyerek kendi maskesini tasarlayacağı, özgün boyama teknikleri ile renklendireceği eğlenceli bir Venedik maskesi yapım çalışmasıdır.

27.12.2014

Noktanın Resmi (6 – 10 yaş)

Rehberli kısa sergi turu sırasında koleksiyonda bulunan çalışmalar incelenir. Bir noktadan yola çıkarak “Ben yapamam, çizemem” diyen her katılımcının sonunda görsel olarak haz duyacağı, etkili bir sonuca ulaşacağı eğlenceli bir akrilik çalışmasıdır.

28.12.2014

Sihirli Sonbahar (7 – 11 yaş)

Çocuklara yönelik yapılan yarım saat süreli yeni sergi turu ile atölye etkinliği başlar. Yoğunluklu olarak, füzen ve pastel boyanın kullanılacağı, çeşitli dokular yardımı ile ağaç kompozisyonlarının yapılacağı, kumaş boyası ve çini mürekkep de kullanılarak, pastelin nasıl sihirli bir şekilde görünüm değiştirdiğinin test edileceği, eğlenceli bir sonbahar ağacı yapma çalışmasıdır.

Detaylar için tıklayınız.