Bebek kucağınızda gezmelerdesiniz. Karnı acıktı huysuzlanıyor. Saklanabileceğiniz bir yer de yok. Hem ayrıca ayıp bir şey yapmıyorsunuz ki neden saklanasınız?! Haklısınız, kamusal alanda çocuk emzirmek herkes için ve her kamusal alanda düşündüğümüz kadar kolay olmayabilir… Taylor Hengen Newman‘ın bu zor sorun için bulunan çözümleri derlemiş:

Emzirme sütyeni

Biri 18 aylık, diğeri 6 haftalık iki çocuk annesi Kristy B.’nin çözümü: “Rahatlık ve kolaylık her işin başı. Profesyonel bir emzirme sütyeni edinin. Hem sizin hem de bebeğiniz için büyük kolaylık sağlayacağını göreceksiniz. Ben artık yalnızca bu sütyeni giyiyorum.”

Gardrobunuza küçük ilaveler yapın

10 aylık bebek annesi Allyson S’nin çözüm önerisi: “Emzirme sütyeni önemli, ama üzerinize ne giydiğinize de dikkat edin. Bir süre için t-shirt’lerden vazgeçmek zorundasınız. Bunun yerine düğmeli bir şeyler edinin. Hem daha seksi görünüyorlar hem de emzirme için daha elverişliler.”

Bebeğinizi üstünüze giyin

5 aylık bebek annesi Heather V.’nin çözüm önerisi: “Bebeğimi göğsümde taşımamı sağlayan sling sayesinde bebeğimi bütün bir market alışverişi boyunca emzirebiliyorum. Allah’tan memelerim küçük, böylece bebeğimi emzirirken bir yandan da market arabasını kullanabiliyor ya da poşetleri taşıyabiliyorum. Başkaları o anda aynı zamanda bebeğimi emzirdiğimi anlamıyorlar bile.”

Yer seçimi

6 aylık bebek annesi Ellen D. anlatıyor: “Lokantaların en kuytu köşelerini seçiyorum emzirmek için. Eğer gittiğim yerin bir emzirme köşesi yoksa, herkese arkamı dönüp emziriyorum.”

Esneklik

11 aylık bebek annesi Candyce E. anlatıyor: “Benim bebeğim üzeri örtülüyken emmeyi sevmiyor. Bu yüzden mümkün olduğu kadar hafif bir eşarp bulunduruyorum yanımda. Ayrıca gözü takılan olursa da, dünyanın en doğal şeyini yaptığımı ima eden bakışlar atıyorum.”

Aldırmayın

15 aylık bebek annesi Diana H.’nin çözüm önerisi: “İster yanımda bir örtü olsun ister olmasın, kendimi çok da zorlamadan insanlardan hafifçe uzaklaşıyor ve sanki bebeğim göğsümün üzerinde uyuyormuş gibi yapıyorum. Farkedildiği zaman da hiç aldırmıyorum. Aksi halde evde oturup bütün gün sıkılmaktan başka bir şey yapamam. O yüzden en iyisi kendinizi serbest bırakmak.”

Şaka yapın

Biri 5 diğeri 1 yaşında iki çocuk annesi Jennifer D,: “İş gezilerime her iki çocuğumu da götürüyorum. Bazen havaalanında ya da uçakta emzirmem gerekebiliyor. Eğer birinin bana baktığını görürsem ben de ona bakıp gülümsüyorum ve ‘bu onun ilk iş gezisi’ diyorum. Ortalık birden neşeleniyor.”

Çemkirin

4 ve 2 yaşında iki çocuk annesi Laurie R.: “İkinci bebeğim doğduğundan beri, gereken her yerde emziriyorum. Eğer yabancı birinin negatif bir bakışı ya da tepkisiyle karşılaşırsam da lafı yapıştırıyorum: “Sizi kızdırdığım için üzgünüm, ama bebeğimi emzirmek zorundayım. Siz olsanız yemeğinizi banyoda yer miydiniz?” y ada “1950’lerde yaşamıyorsunuz değil mi?”…

Olasılıkları keşfedin

7 aylık bebek annesi Deborah F.: “İnce bir şeyle örtünüyorum, bebeğim de buna alıştı. Ayrıca yeni yöntemler geliştirmek için çok uğraştım. Mesela bebeğimi sırtımdan geçirdiğim koca bir şalla boynuma asıyorum. Hem o emiyor, hem de ben rahat ediyorum.”

Başka annelere sorun

9 aylık bebek annesi Hailey S.: “Şehirde tanıdığım diğer annelere emzirme bölmesi bulunan lokanta, dükkan ve kafeleri sordum. Alışveriş ve zaman geçirmek için bu tür yerleri tercih ediyorum.”

Bebeğinizle konuşun

3 yaşında çocuk annesi Nancy M.: “Bebeğim bir yandan emmek, diğer yandan etrafta olup bitenleri de kaçırmamak isteyen türdendi. O yüzden kalabalık bir yerde emzirirken bazı zorluklar yaşamak işten bile değildi. Biraz büyüyüp laftan anlar gibi olduğunda, sessiz bir yer bulana kadar beklememiz gerektiğini söylemeye başladım. Hem oyun oynamaya devam etmesinin hem de emmesinin mümkün olmayacağını anlattım. O da beni anladı.”

Beklenmedik durumlara alıştırın

7, 2 ve 1.5 yaşında üç çocuk annesi Evin C.: “Emzirmek konusunda hiç utangaç değilim. Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda, gerekirse örtü kullanmadan emziririm. Ama olanak varsa emzirme esnasında bebeğimle yalnız olmayı tercih ederim. Mesela tatil günü arkadaşlarımla muhabbet ederken muhabbetten küçük bir emzirme molası ister, arka odaya gidip bebeğimi emzirip uyuturken, bir yandan da telefonumla oynarım. Bebeğimi bahane ederek onlardan azıcık uzaklaşmam böylece kabalık olarak anlaşılmaz.”